referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alena
Pondelok, 27. marca 2023
Vojna vo Vietname
Dátum pridania: 13.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Hieu
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 728
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
V roku 1954 po konferenciách v Ženeve sa Vietnam rozdelil podľa 17 rovnobežky na dve častí. Na severe vládli komunisti pod vládou Ho Či Minga. Na juhu dočasne spravovala francúzska armáda. Podľa tejto dohody sa po dvoch rokoch mala uskutočniť zmena a Vietnam sa zjednotí. Ale Američania tak ako predtým pomohli Francúzom kolonizovať Vietnam, tak teraz politicky vytlačili Francúzov z tejto oblasti a sami sa postavili na ich miesto. Odvtedy sa datuje povstanie vo Vietname proti USA. Hlavným cieľom vietnamskej politiky v tej dobe bola: 1. Na severe budovať socializmus.
2. Zjednotiť krajinu. . V tomto období Američania uskutočnili niekoľko bojových akcii proti zjednoteniu krajiny a snažili sa rozšíriť boje aj do severného Vietnamu, a podtlačiť socializmus v Severnom Vietname. Američania sa pripravovali na pozemné boje a niekoľko stotisíce Amerických vojakov prišli do Južného Vietnamu. Odtiaľ útočili na partizánske oddiely vo Vietnamských džungloch. Americký vojaci narazili na miestnych občanoch, a keď že im nerozumeli, začali ich pokladať za nepriateľov. Začali zabíjať nevinných civilistov a občanov začali hromadiť do koncentračných táborov, aby nemohli pomáhať partizánskym oddielom. Americké útoky sa rozšírili aj do Severného Vietnamu prostredníctvom bombardovania hlavných a veľkých miest v Severnom Vietname napr. Ha Noi, Hai Phon, Thai Nguyen atď. Ich vojenské a bojové lode zablokovali pobrežie Severného Vietnamu a nepriamo ich ostreľovali. Do delostreleckej akcii bolo zahájených aj niekoľko lodí z prvej svetovej vojny. Prostredníctvom tajných agentov podnikali bombové útoky na úrady, továrne, mosty a dôležité vládne aj mimovládne budovy, či signalizovali lietadlám miesta bombardovania.
Hlavným cieľom Amerického bombardovania bolo zničenie zásobovacích a prienikových ciest zo Severného Vietnamu do Južného Vietnamu. Najväčšia pozornosť preto bola venovaná Ho Či Minovej ceste. Po nepretržitých náletoch sa mala stať nepoužiteľnou. Aj keď bola bombardovaná vodne v noci zásobí a vojská po nej prúdili naďalej. Nikdy sa nezastavili. Vietnam rovnako poslúžil ako skúšobná základňa pre porovnanie americkej a sovietskej výzbroje a vojenskej techniky. V priebehu Vietnamskej vojny boli nad oblasťami, kam bolo príliš nebezpečné vysielať lietadlá s posádkami, boli vyskúšané aj bezpilotové lietadlá.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.