referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Marek
Štvrtok, 25. apríla 2024
Tádž Mahál
Dátum pridania: 10.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuzka211
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 787
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Tádž Mahál: Najhonosnejší pomník planéty

Stal sa najveľkolepejším odkazom lásky. Symbolom Indie. Cieľom turistov. Divom sveta. Synonymom pokoja a pohody.

Základy paláca Tádž Mahál sú zaliate v hlbokých citoch a zármutku indického mogul Shan Jahana, Keď mu pri pôrode náhle zomrela manželka, slúbil, že postaví honosný pomník, spomienku hodnú pamiatky svojej zosnulej. Než sa stala výstavba kompletná, vytrhla z histórie celých 22 rokov a nenásytne strávila úsilie viac ako 22 000 robotníkov. Shan Jahan mal víziu niečoho mimoriadneho, čo vo svete nenájde seba rovného. Nedá sa pochybovať o tom, že zámer sa vydaril.

Vstup do areálu zabezpečuje mohutná brána z červeného pieskovca, bohato zdobená najrôznejšími prvkami. Svojím podmanivým zjavom našepkáva, že sa máte naozaj na čo tešiť. Nedočkavo prechádzate jeho honosným priečelím a pred vami sa otvára panoráma Tádž Mahál. Obrovské záhrady, obohnané múrmi z červeného pieskovca. Prepadnuté kvetinové sady a záhony, vyvýšené chodníčky, cestičky okolo stromov, vodotrysky, vodné toky a nádrže, ktoré odrážajú Tádž Mahál – to sú prírodné vábidlá, ktoré na okamih strhnú vašu pozornosť od samotného paláca.

Po chvíli si všetok rešpekt a pozornosť právom berie späť dominantný, žiarivo biely Tádž Mahál. A že sa mu to darí. Stále ešte omámení stojíte tesne za vstupnou bránou, od ktorej vedie dlhý vodný kanál až k palácu. Teraz už vidíte, že v Indii nie je jeden Tádž Mahál, sú tu hneď dva. Ten druhý sa nesmierne pútavo zrkadlí na hladine spomínaného vodného kanála. Jeden Tádž Mahál úplne kľudný, pevne stojaci, zatiaľ čo druhý v neustálom pohybe, ako sa s jeho krivkami pohráva sčerené vodné zrkadlo. Nenapodobiteľný palác, kúzelný ako z rozprávky tisíc a jedna noc.

Blížite sa pozdĺž vody a míňate ďalších nadšených turistov, ktorých úsmevy sú neprehliadnuteľné. Už len niekoľko desiatok metrov pred vami. Vypína hruď, sebavedome drží vzpriamený postoj, lopatky tlačí k sebe, ako nehybná stráž bez žmurknutia oka. Oslňujúci vyslanec Tádž Mahál, jeden z nových divov sveta, vás víta v Indii. Stavba do ovzdušia uvoľňuje endorfiny a ďalšie šťastné hormóny. Sadá na vás blahodárny prach pokoja, odpočinku a hojnosti. Pod otvoreným nebom sadá Tádž Mahál na vysokej mramorovej plošine, ktorá tvorí mohutné štvorcové podložie. Vlastné mauzóleum je postavené predovšetkým z bieleho mramoru, ktorého biela žiara je stredom záujmu i z kilometrových vzdialeností.

Fotografie z diaľky môžu vzbudiť dojem, že Tádž Mahál nie je nič viac, než čisto biele steny, formované do kúzelných tvarov. Omyl. Múry a mramorové stavebné prvky sú hojne vykladané pôvabnými polodrahokamami a čiernym mramorom. Výzdoba je priamo úchvatná a všadeprítomná. Kaligrafické ornamenty, farebné kamienky tvoriace obrazce ruží a mnoho ďalších prekrásnych motívov. Nielen preto je Tádž Mahál uctievaný ako najžiarivejší šperk moslimského umenia a to i napriek tomu, že zástupy zlodejov už znateľne pridali ruku k dielu. Po stranách obrovského mauzólea stoja dve prekrásne mešity z červeného pieskovca. Nie sú len nejakým doplnkom, ale plnohodnotnými spoločníkmi. Dokonalú symetriu celej stavby završujú štyri vysoké minarety, vztýčené z každého rohu mramorovej plošiny. Pre lepšiu predstavu doporučujeme navštíviť http://www.taj-mahal.net, kde si krásy a zákutia Tadž Mahálu môžete virtuálne prejsť a ešte viac sa navnadiť.

Pocity zármutku, ktoré by pri pomníku každý očakával, vystrnadil číry obdiv. Tádž Mahál je možné navštevovať znovu a znovu a diváci sú vždy milo prekvapení. V priebehu dňa a meniacej sa intenzity osvetlenia sa strieda mnoho podôb. V čerstvom úsvite energický, za poludnia vyžarujúci lásku a ružovkastý pri západe slnka sa mení na romantický raj. Vyjednávač medzi nebom a zemou. Stvorený z lásky. Rozdávajúci lásku. Utečte od zhonu dnešného sveta a nasajte naplnenie, ktoré vám Tádž Mahál odovzdá priamo z neba.
 
Galéria k článku [6]
Podobné referáty
Tádž Mahal GYM 2.9101 645 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.