referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Arnold
Sobota, 1. októbra 2022
USA + ZSSR
Dátum pridania: 14.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: jz1
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 448
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.9
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 9m 50s
Pomalé čítanie: 14m 45s
 
USA
Situácia v Európe po I. svetovej vojne

I. svetová vojna sa skončila porážkou Trojspolku a jeho spojencov. Tento proces oslabenia porazených štátov prispel aj k ich vnútornému rozkladu. Národnooslobodzovacie hnutia naplno rozvinuli svoju aktivitu a následne došlo k vytvoreniu nástupníckych štátov. To výrazne ovplyvnilo usporiadanie Európy a následne s tým rozdelenie vplyvu a moci v Európe.
O budovaní novej Európy rozhodovali víťazi vojny. Hneď od začiatku sa však medzi hlavnými víťaznými štátmi Veľkou Britániou, Francúzskom a USA objavili rozpory a odlišné názory na riešenie zásadných otázok. Jednou z hlavných otázok tohto charakteru bola práve otázka usporiadania. Ďalším dôležitým faktom v procese budovania povojnového usporiadania, bola neprítomnosť porazených štátov. Výsledkom týchto procesov bolo vytvorenie tzv. Versaillského systému založeného na zmluvách s porazenými.
Presadený Versaillský systém bol výsledkom zvláštneho kompromisu. Najviac po vôli bol tento systém Francúzsku, ktoré však spočiatku žiadalo omnoho viac. Taktiež Veľká Británia bola celkom spokojná. USA v konečnom dôsledku na vytváranie nového usporiadania rezignovali. Dôvodom bolo neuskutočnenie amerických návrhov a to hlavne predstavy prezidenta Wilsona zhrnuté v tzv. 14 bodoch a s tým súvisiace vytvorenie Spoločnosti národov. Paradoxom je, že keď nakoniec došlo k vytvoreniu Spoločnosti národov USA sa nestali jej členom. Dôvodom bola neochota americkej politickej reprezentácie, ktorá neschválila ďalšie angažovanie sa prezidenta Wilsona v Európe a v zmysle Moonreovej doktríny sa USA politicky izolovali avšak ponechali si ekonomický vplyv. Taktiež výraznou črtou spolupráce tých čias bola neúčasť Ruska v SN, ktoré sa stalo členom až v roku 1934. Hospodársky rozmach USA

USA si vďaka izolacionizmu a zjednoteniu vybudovali silné hospodárstvo s rozvinutým priemyslom. K tomu výrazne prispievala politika vlád, keď napríklad prezident Wilson znížil ochranné clá a zaviedol progresívne zdanenie. V Spojených štátoch nastal rozvoj konzumnej spoločnosti. Princíp konzumnej spoločnosti bol založený na tom, že ľudia majú dosť peňazí a majú veľa možností kde a ako ich minúť. V tomto období došlo aj k veľkému pohybu v spoločnosti. Bolo to obdobie ,,hlučných“ dvadsiatych rokov, sexuálnej revolúcie a dostupných technických vymožeností. Druhou stránkou americkej spoločnosti bol prílev imigrantov a s tým rastúci odpor starousadlíkov k nim.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.