referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyprián
Utorok, 27. septembra 2022
Križiacke výpravy (seminárna práca)
Dátum pridania: 17.04.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: romansto
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 6 203
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 23.9
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 39m 50s
Pomalé čítanie: 59m 45s
 
Križiacke výpravy


Úvod

Križiacke výpravy považujeme v oblasti kultúrneho rozvoja a miešania poznatkov medzi ríšami za veľmi významné. Pomáhajú pochopiť dejiny, vývoj, náboženstvo a mnoho iných nemenej dôležitých faktov v jednotlivých krajinách a spoločenstvách. Katolícku cirkev, tváriacu sa tak zbožne, odhaľujeme ako nástroj k udržaniu moci a zisku nových území. Islam, v očiach mnohých ľudí barbarská viera, tu vynikne ako v mnohom dokonalejšie a ušľachtilejšie náboženstvo ako hociktoré iné.
Pochopiť bohatú galériu faktov nie je vôbec jednoduché. Mne samému neraz nešiel do hlavy spád udalostí, či mocenské prevraty.
Cieľom tejto práce však nie je zasypať zvedavého čitateľa nepodstatnými menami a dátumami. Práca vyberá len fakty, pre porozumenie nevyhnutné. Úlohou je podať celkový obraz o príčinách, podkladoch, priebehu, výsledkoch a dôsledkoch vojnového ťaženia v znamení kríža.
Pri príprave som sa stretol s problémami, týkajúcich sa jazyka, v ktorom bol materiál k dostaniu. Celkovo som mal k dispozícii štyri zväzky, pojednávajúce o výpravách, z čoho jeden bol v češtine, jeden v nemčine a posledný vo francúzštine. Pretože francúzštinu neovládam, zostal mi obsah diela utajený. Čitateľovi pri študovaní pomôžu rôzne mapy a ilustrované modely zbraní.
Mojím jediným želaním je, aby výsledok môjho úsilia poskytol prehľad a vzbudil v čitateľovi hlbší záujem o časy, kedy najmocnejšou zbraňou bola viera.

Vlastná práca

V 11.storočí sa celé Stredomorie, dejisko križiackych výprav dalo rozdeliť na tri mocnosti: islamský Východ, kresťanský Západ a Byzanciu. Každá z týchto mocností má svoje charakteristické črty. V mnohom sú podobné, ale delí ich najmä náboženstvo.Považujem za vhodné zaoberať sa každou krajinou podrobnejšie, čo pomôže vytvoriť si akýsi obraz o rozlohe a stave.

Východ
Arabská ríša zaznamenala svoje prvé rozmachy v 7. až 8.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.