referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Mikuláš
Streda, 6. decembra 2023
Napoleon Bonaparte
Dátum pridania: 16.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: burtonka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 038
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 3.1
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 5m 10s
Pomalé čítanie: 7m 45s
 
Napoleon Bonaparte

Napoleon Bonaparte sa narodil v roku 1769 na ostrove Korzika, ktorý sa len tri mesiace pred jeho narodením stal francúzskym. Napoleonov otec, advokát a schudobnený šľachtic, primkol k francúzskej strane a rozhodol sa dať vzdelanie synovi vo Francúzsku. Napoleon sa učil vo vojenskej akadémii v neveľkom mestečku v Brienne. Malý Napoleon, zamračený, nemotorný, so zlou francúzskou výslovnosťou, upozorňoval na seba svojich spolužiakov. Dráždili ho a vysmievali sa mu z jeho korzickej výslovnosti. Ale Napoleon sa skvele učil. Asi 15-ročný prestúpil na Parížsku vojenskú akadémiu, ktorú skončil s výbornými znalosťami najmä z matematiky a zemepisu. Mladý Napoleon napísal špeciálnu prácu z balisitiky. Za obliehania Toulonu roku 1793 rozostavil Bonaparte delostrelectvo podľa schémy, ktorú sám vypracoval. Obstrel bol úspešný a anglickí interventi boli rozprášení. Toulon padol. Za toto víťazstvo povýšil Konvent 24-ročného Bonaparta na generála. Roku 1795 rozohnal Bonaparte zhubnou delostreleckou paľbou rojalistov, ktorí sa pokúšali strhnúť na seba moc v Paríži. Po tomto vymenovali Bonaparta za hlavného veliteľa vojsk v Paríži, no neostal v ňom dlho.

Čoskoro odišiel na front ako hlavný veliteľ armády, ktorá sa mala dať na pochod proti Rakúšanom v severnom Taliansku. Bonapartovo talianske ťaženie. Nikto nezávidel toto povýšenie, lebo najlepšie sily francúzskej armády, dobre zásobované a vyzbrojené, boli na Rýne. Talianske bojište sa pokladalo za druhoradé: armáda na talianskych hraniciach bola zle oblečená, vojaci chodili v deravých topánkach. Nielen vojaci, ale ani generáli nedostávali žold. Pokladalo sa, že táto armáda nemôže útočiť, že v najlepšom prípade pripútať časť rakúskych síl od Rýna. Armáda bola v rozklade, disciplína v úpadku, krádeže a lúpeže boli na dennom poriadku.

A Bonaparte neprišiel do rozpakov a keď uvidel, v akom stave je armáda, ktorej sa stal veliteľom, zmyslel veľkolepý, ďalekosiahly plán. Rozhodol sa spraviť z Talianska nástupište na dobytie Európy a východu a pustil sa do uskutočňovania plánu. Napoleon hneď pristúpil k obnove disciplíny a k riadnemu zásobovaniu armád.
Dosiahol úplnú poslušnosť svojich veliteľov. Svojmu pobočníkovi, generálovi Ogereauvovi, ktorý prevyšoval Napoleona o hlavu, dal Bonaparte výstrahu : ,, Generál ste o hlavu vyšší ako ja, ale ak nebudete plniť moje rozkazy, stratíte túto výhodu.“ Ogereau hovoril potom, že mu Bonaparte ,,nahnal strachu“. Keď sa dávali na pochod, Bonaparte sa obrátil na vojakov a sľúbil im Taliansko na vydrancovanie : ,, Vojaci! Nieste oblečení, zle ste živení,“ píše Bonaparte v rozkaze. ,,Zavediem vás do najúrodnejších krajov sveta.“ Súčasne v druhom rozkaze Napoleon lživo vyhlasoval, že ide do sveta Talianska oslobodiť taliansky ľud od Rakúšanov a od útlaku feudálnych vlád.

Bonapartove vojská rýchle vtrhli do Talianska. Rakúšania utrpeli porážku za porážkou. No, len čo generál Bonaparte vtrhol do Talianska, všetci prehliadli jeho lož, že vedie vojnu za oslobodenie talianskeho ľudu. Bonaparte sa vždy správal k ľudu s opovrhnutím. Ukázal to ešte vo Francúzku. Ešte 10. augusta 1792, v deň zvrhnutia monarchie, Napoleon nazval Ľudovíta XVI, zbabelcom, lebo sa neodhodlal použiť delá proti povstaleckému ľudu.
O ľudových povstaniach roku 1759 v Paríži Bonaparte napísal: ,,Najhorší stav je prostý ľud“ a pokladal za nevyhnutné nešetriť účastníkov na týchto povstaniach. Napoleon okradol Talianov a ľudové hnutia v Taliansku surovo potlačil. Napríklad za neuposlúchnutie rozkázal Napoleon z trestu vybiť všetko obyvateľstvo jedného mestečka a keď jeho vojaci usmrtili bodákmi obyvateľov, mesto vypálil. Iné talianske mesto dal Napoleon vojakom drancovať  24 hodín. Dediny, pri ktorých našli francúzskych vojakov usmrtených miestnym obyvateľstvom, dal Napoleon vypáliť. Napoleonova armáda ukoristila v taliansku delá, zbrane, ohromné množstvo potravín a krmivo. Na dobyté oblasti uvaľovali miliónové peňažné kontribúcie.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Napoleon Bonaparte 2.9860 415 slov
Napoleon Bonaparte GYM 2.9625 4160 slov
Napoleon Bonaparte GYM 2.9741 2309 slov
Napoleon Bonaparte 2.9573 154 slov
Napoleon Bonaparte GYM 2.9866 172 slov
Napoleon Bonaparte GYM 2.9400 2918 slov
Napoleón Bonaparte 2.9852 525 slov
Napoleon Bonaparte SOŠ 2.9809 1120 slov
Napoleon Bonaparte 3.0017 2212 slov
Napoleon Bonaparte GYM 2.9685 364 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.