referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dušan
Štvrtok, 26. mája 2022
Monografia mesta Dortmund
Dátum pridania: 19.03.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Oyster02
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 138
Referát vhodný pre: Vysoká škola Počet A4: 3.7
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 6m 10s
Pomalé čítanie: 9m 15s
 
Monografia mesta Dortmund

Úvod:
Dortmund, je mesto Nemecka, situované v kedysi spolkovej republike v oblasti Severného Porýnia – Westfálska, v blízkosti rieky Ruhr. Vďaka Populácii ktorá je približne 557,830 obyvateľov (20. jún 2005) je Dortmund najväčším mestom kraja a taktiež 7 najväčším mestom Nemecka. V Európskej únii sa Dortmund umiestnil na 34 mieste. Kým rieka Ruhr preteká juhom mesta, rieka Emsher preteká priamo mestskou časťou. Jednou zo zaujímavosti mesta je určite Dortmundsko - Emžský - prieplav končiaci v Dortmundskom prístave, najväčšom takomto prístave v Európe. Dortmundsko – Emžský prieplav spája mesto so severným morom. Dortmund je taktiež známy ako Westfálska „zelená metropola“. Takéto prirovnanie mu určite patrí keďže viac ako polovicu územia tvoria vodné komunikácie, lesy, agrikultúra, a taktiež zelené miesta v podobe priestranných parkov ako sú napríklad Westfalenpark a tiež Romberpark. Je to obrovský kontrast voči ťažbe uhlia, ktorá tu prebieha viac ako 100 rokov, a to vo vnútri hraníc mesta.

História:
História Dortmundu siaha až k rokom 880 a 885 , kedy vznikla prvá písomná zmienka mesta známeho ako Throtmanni. Vtedy to bola ešte malá dedina. V roku 1152 vládca Frederick Barbarosa znovu postavil mesto, ktoré bolo krátko predtým zničené požiarom. Na dva roky sa stalo mesto Dortmund sídlom Barbarosu. Síce iba na krátky čas, ale stačilo to na rozrastenie mesta, ktoré sa stalo jedným z najsilnejších miest v kráľovstve. V 13. storočí Dortmund vstúpil do spolku „hanseatic“. V roku 1220 to dospelo k spoločenskému postaveniu ríšskeho slobodného mesta, ktoré bolo bezprostredne podriadené vládcovi. Po roku 1320 sa bohatý kapitál mesta prejavil v písaní mesta slovom Dorpmunde – etymológia názvu je nespoľahlivá.
Dortmund bolo slobodné ríšske mesto až do roku 1802. V roku 1806 sa stalo súčasťou „Grand Duchy of Berg“. Po porážke Napoleona v roku 1815 sa mesto Dortmund zaradilo do Pruskej provincie Westfálie. Počas spriemyselňovania sa Dortmund stal hlavným centrom ťažby uhlia, ocele a výroby piva.
V čase nacistického režimu nemocnica Aplerbeck v Dortmunde premiestňovala mentálne alebo fyzicky postihnutých pacientov na Eutanáziu do psychiatrickej liečebne Hadamar ako časti „projektu“ Aktion T4. Zabitých bolo 229 detí. Rozhodoval „detský špecialistický úrad“ ktorý bol presunutý s Marburgu v roku 1941.

Ku koncu druhej svetovej vojny bolo okolie Ruhru, čo predstavuje Dortmund a jeho okolie, silne bombardované. 80% domov Dortmundu bolo zničených.
Dortmund bol aj rádio kód k zahájeniu operácie Barbarosa (útok Nemecka na Sovietsky zväz) Dnes je mesto centrom veľmi vyspelého priemyslu. Je taktiež, ako už bolo spomenuté, najzelenejším mestom Westfálie, s parkami a záhradami ktoré boli vybudované v období rekonštrukcie mesta po druhej svetovej vojne.
V Dortmunde sa každoročne koná aj jeden z najlepších šachových turnajov na svete.

Kultúrne pamiatky:
Kultúrnu históriu mesta podnecujú hlavne kostoly, ktorých veže vytvárajú charakteristický obzor Dortmundu. Kostoly ako sú napríklad Reinoldikirche a Marienkirche sú klenotmi stredovekej architektúry. Aj centrum mesta si zachovalo výzor stredovekého mesta. Jednou zo zaujímavostí je aj stredoveká soľná obchodná cesta, ktorá sa ešte stále nachádza v meste.

Reinoldikirche: postavený okolo roku 800 n.l. Terajšia budova bola postavená v období 1250 až 1270. Najväčšia prestavba bola v roku 1661 kvôli zemetraseniu. Po druhej svetovej vojne bol reštaurovaný a mal gotickú vežu vysokú 112m nazývanú tiež „zázrak westfálie“.

Petrikirche: Protestantský kostol z obdobia 14. storočia. Známy je hlavne svojím vyrezávaným oltárom (zlatý div Dortmundu) z roku 1521. Skladá sa z 633 pozlátených dubových figúriek znázorňujúcich 30 scén Veľkej Noci.

Marienkirche: Protestantský kostol postavený v rokoch 1170 - 1200 bol zreštaurovaný po druhej svetovej vojne. Oltár je z roku 1420.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Radmil Tomášek a Miroslav Střída : Německá Spolková Republika, Microsoft Encarta
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.