referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Alžbeta Báthory - životopis
Dátum pridania: 09.04.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: anulienqa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 367
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 

Alžbeta Báthory - životopis            

Alžbeta bola dcérou Juraja Báthoriho a Anny Báthoriovej. Narodila s v roku 1560 v Nyirbátori. Jej detstvo bolo veľmi krátke, pretože 8.5 1575 sa vo Vranove konala veľkolepá svadba. Syn Uhorského palatína František Nádasdy sa oženil s A. Báthoriovou. Obaja boli potomkami starých, slávnych a bohatých rodov. Manželstvo dohodli rodičia, najmä z majetkových dôvodov. Alžbeta sa vydala ako 15 ročná.

Alžbete a Františkovi sa narodilo 5 detí. Dcéry Anna, Katarína a Pavol sa dožili dospelosti, ale dcéra Uršula a syn Andrej zomreli už v útlom veku. Syn Pavol sa ako jeho otec stal vojakom a dcéry Anna a Katarína sa vydali do významných rodov. František Nádašdy trávil mnoho času na bojisku, pretože v tom čase bol v Rakúsko-Uhorsku vpád Turkov. Starosť o roziahle majetky tak padla na plecia jeho ženy Alžbety. Alžbeta veľa cestovala medzi jednotlivými panstvami, aby dosiahla na ich chod. František Nádašdy zomrel v roku 1604.

Legenda o Alžbete Báthoriovej hovorí, že pri česaní si jej slúžka zastrihla do prsta a kvapka krvi kvapla na grofkinu dlaň. Grófka si všimla, že na tom mieste jej omladla pokožka a preto vyhladala miestnu bylinkárku. Tá jej poradila kúpeľ v krvi mladých panien. A tak v roku 1610 obvinili grófku zo zavraždenia vyše 600 žien a dievčat, obvzlášt surovým a odsúdenia hodným spôsobom, o čom vypovedalo 100 svedkov. Priamo pri čine ju v Čachtickom hrade prichytil palatín Juraj Turzo, ktorý ju prišiel zatknúť. Ešte v ten istý deň ju prikázal uväznit na čachtickom hrade. Troch pomocníkov Alžbety súd v Bytči odsúdil na smrť a hned aj popravil.

Báthoričkin život skončil roku 1614 prirodzenou smrťou vo väzení v podzemí Čachtického hradu. Alžbeta sa rozsudku nad svojím životom nedožila. Alžbeta Báthoriová dostala prezývku krvavá grófka. 
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.