referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vladislav
Nedeľa, 25. septembra 2022
Egyptské dynastie a mytológia (seminárna práca)
Dátum pridania: 26.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tombe
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 6 881
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 24.9
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 41m 30s
Pomalé čítanie: 62m 15s
 
Obsah
Úvod
Egypt 1
Dynastie starého Egypta 1
Rannodynastická doba 2
Obdobie Starej ríše
Obdobie Strednej ríše
Obdobie Novej ríše
Egyptská mytológia
Egyptský bohovia
Plavba Rea
Usirov cyklus
Hor
Cheprer (posvätný skarabeus)
Posvätný býk
Thowt
Fénix
Záver
Požitá literatúra
Obrazová prílohaÚvod
Prečo Egypt? Je to krajina plná tajomna. Kultúra, náboženstvo a zvyky a samotný spôsob života od nepamäti lákali vedcov, ale aj obyčajných ľudí, ktorí sa zaoberajú touto témou. Zaujal aj mňa. Preto som sa rozhodol pátrať, síce nie po tajomstvách pyramíd, alebo záhadách múmií, aj keď by to bolo určite zaujímavé. Rozhodol som sa pre mytológiu. Je to téma nemenej tajomná a zaujímavá, ako celý Egypt. Práca je rozdelená na dve väčšie časti. V prvej som sa snažil priblížiť egyptských panovníkov a stručne predstaviť ich dynastie. Ďalej sa delí podľa jednotlivých období chronologicky. Do každého obdobia sú zahrnuté dynastie, ktoré vtedy vládli. Prehľad egyptských dynastií je veľmi dôležitý pre druhú časť práce, ktorá je hlavnou témou. V nej sú zahrnuté staré egyptské mýty o pôvode bohov, o vzťahoch medzi nimi. Práve pre lepšie predstavenie mytológie Egypta nám môže pomôcť jeho história.
Vždy ma fascinovali staré náboženstvá a moc, ktorú mali bohovia vo svojich rukách. Bezhraničná viera v nich a schopnosť ľudí zasvätiť, aj obetovať život. To sú veci, ktoré nie sú dnes bežné. Dnes už ťažko chápeme ľudské obete, úplnú odovzdanosť človeka bohu, ktorá často súvisela až s (dnes by sme to nazvali) fanatizmom. V starých náboženstvách to bolo na dennom poriadku.
Náboženstvo je vec zložitá a vznikalo mnoho generácií, preto je ťažké pochopiť súvislosti medzi určitými javmi, vzťahy medzi bohmi a iné veci, ktoré sú s ním spojené. Dúfam, že sa mi podarilo priblížiť čitateľom tejto práce starý Egypt a Egypťanov, ktorí žili v tej dobe cez ich mytológiu. Možno vás zaujme, tak ako aj mňa, egyptský boh Usir, boh slnka Fénix, alebo iné veľké postavy egyptskej mytológie.
Egypt

Hovoriť o Egypte a zabudnúť pri tom na, mimoriadnu rieku, na brehoch ktorej sa zrodila jedna z najstarších civilizácii a to v čase, keď celá Európa bola ešte v hlbokej kamennej dobe. je nemožné. Krajina neprijíma dážď z neba, ale prijíma vodu z Nílu. Egypt je zem ktorá je opakom zasnúbenej zeme. Vlahu zaisťuje poliam Níl, ale o ostatné sa musí postarať človek sám svojou prácou. Je to zvláštna rieka.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.