referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Anežka
Sobota, 2. marca 2024
Fénické písmo
Dátum pridania: 28.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Majka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 683
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.6
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 4m 20s
Pomalé čítanie: 6m 30s
 
Vývoj fenického písma

Fenické písmo má pre nás veľký historický význam, ktorý spočíva nielen v jeho typologickej vyspelosti, ale hlavne v tom, že sa stalo základom, z ktorého sa vyvinulo grécke hláskové písmo a sprostredkovane cez Etruskov latinské písmo, ktoré sa prispôsobilo európskym jazykom.
Feničania žili na východnom pobreží Stredozemného mora a patrili medzi západosemitské národy. Dlhé storočia žili pod nadvládou Egypta, čo sa odrazilo aj na ich kultúre a teda aj na písme. Koncom 19. storočia F. Lenorman začal hlásať hypotézu, že Feničania prebrali písmo od Egypťanov, ktorých písmo boli jediné z najstarších písmeno-zvukových písmen. Teda aj hieroglyfy boli znaky, ktoré označovali zvuk, ktorým sa začínalo slovo. V dobe oslabenia chetitskej ríše a Egypta v 14. a 13. storočí pred n.l. sa Feničanom podarilo vydobyť si relatívnu nezávislosť a viac menej si ju uchránili do 8. storočia pred n.l., kedy bola ich moc zlomená asýrskym vpádom. V roku 1877 vznikla hypotéza, že fenické písmo má práve asýrsky pôvod. Zástancovia tejto teórie argumentovali podobnosťou názvov niektorých písmen. Fenické písmo ale vzniklo v 13. storočí pred n.l., čiže o päť storočí skôr ako na územie Fenície vpadli Asýrčania. V 30 rokoch 20. storočia ale boli objavené pamiatky ugaritského písma, o ktorom sa správne predpokladalo, že je asýrsko-babylónskeho pôvodu. Datuje sa do 14. storočia pred n.l. a navyše sa opiera o tie isté princípy ako fenické písmo. Z toho môžeme vyvodiť, že fenické písmo bolo ovplyvnené assýrskym vpádom.
V dobe nezávislosti vo Fenícii prekvital obchod, ktorý sprostredkoval výmenu tovaru medzi východom a západom. Feničania boli veľmi dobrí obchodníci a moreplavci. Ich texty sa nachádzajú v celej oblasti Stredozemného mora, kde Feničania uskutočňovali svoje obchody. Za svoj rozkvet vďačil Byblos, kultúrne a remeselnícke centrum Fenície, živému obchodu a Egypťanmi, ktorý tu kupovali cédrové drevo a samozrejme tu zanechali veľký kultúrny vplyv. Práve v Byblos boli objavené dva nápisy písané fenickým písmom, ktoré sa pokladajú za jedny z najstarších pamiatok. Fenické nápisy sa našli aj na egyptskom ABÚ SIMBELE na nohách kolosov zhotovené fenickými žoldniermi, ktorí tu bojovali.
Feničania obchodovali aj s Kartágom, kde vzniklo púnske písmo, priamy potomok fenického. „Po páde Kartága a zániku ríše podnikavých Feničanov zaniká aj fenické písmo. Posledné púnské pamiatky pochádzajú z 3. storočia n.l. Fenické písmo sa prestalo používať päť storočí predtým.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.