referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Kníhtlač
Dátum pridania: 10.07.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: DannyTaylor
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 391
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 
Kníhtlač je technika tlače z výšky, ktorá používa tlačové formy s vystupujúcim tlačovým reliéfom s tlačovými plochami, na ktoré sa sústavou valcov nanáša farba a tlakom sa prenáša na materiál, na ktorý sa má tlačiť.

Vynašiel ju Johann Gutenberg. V širšom zmysle sa niekedy ako kníhtlač označuje mechanické rozmnožovanie písaného textu alebo kníhtlačiarstvo. Mechanické rozmnožovanie písaného textu poznali už Číňania, ktorí už v 8. storočí tlačili z dosák a od 11. storočia pohyblivými typmi. V Európe objavil kníhtlač Johann Gutenberg v roku 1444.

Johann Gutenberg sa narodil v meste Mainz ako syn kupca. Gutenbergov hlavný vynález nebola kníhtlač (ako sa niekedy chybne uvádza), tá bola vynájdená už pred ním. Zatiaľ čo predtým sa praktizovala bloková tlač, keď sa každá stránka kompletne odliala, či vyrezala z dreva a potom vytlačila (a mohla sa vyhodiť, na novú stranu musela byť vytvorená nová), Gutenberg prišiel s myšlienkou zostaviť stranu z jednotlivých znakov (písmen), ktoré sa dali preskupiť a znova použiť na inú stranu, čo celú tlač podstatne zlacnelo a urýchlilo. Gutenbergov vynález umožnil tlačiť obrovské množstvá celých kníh (predtým boli tlačené iba časti kníh) a spôsobil tak v Európe informačnú explóziu.
23. februára 1455 začal Gutenberg hromadnú tlač tzv. Gutenbergovej Biblie, prvá Biblia, ktorá sa na svete objavila vo väčšom množstve. Gutenberg sa však dostal do problémov - nebol dobrý obchodník a jeho finančné problémy ho doviedli až k zhabaniu strojov a do problémov so zákonom.

Prvá tlačiareň na Slovensku bola v Bratislave v rokoch 1477-1480, kedy tu vyšli 4 prvotlače. Ďalej je známe, že v roku 1560 vyšla kniha v Košiciach, ktorá sa ale nezachovala. Prvá zachovaná kniha, o ktorej je známe, že vyšla na Slovensku, bol 1. diel Postily P. Bornemiszu v maďarčine, ktorý vyšiel v Komjaticiach v roku 1573. Prvá slovenská kniha, o ktorej je známe, že bola vytlačená na Slovensku, vyšla v roku 1581 v Gutgesellovej tlačiarni v Bardejove, bol to preklad Lutherovho katechizmu.
 
Súvisiace linky
Podobné referáty
Kníhtlač 2.9397 785 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.