referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Pondelok, 26. septembra 2022
Dve tváre komunizmu
Dátum pridania: 31.05.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zvalova
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 235
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Totalitný režim sposobil zmeny v živote slovenských obyvateľov.Hospodárstvo bolo riadené centralisticky.Podľa vzoru totalitnej vlády sa vytvárali vopred určené 5-ročné plány,ktoré obsahovali aj nesplniteľné ciele. Priemysel republiky bol založený na ťažbe nerastných surovín,výrobe ocele a zbraní,a tiež tovaru potrebného pre zbrojárstvo. Výroba sa neriadila podľa trhu,ale podľa vopred určeného plánu. Rozvíjal sa tradičný chemický,zbrojársky a strojársky priemysel.V tomto období sa začali vyrábať moderné chladničky a televízory.Dostatočne rozvinutá bola sklárska,drevárska a textilná výroba.V továrňach ,ale aj v iných odvetiach pracovali ľudia za nízke mzdy, a preto dúfali, že keď sa skončia 5-ročnice ich život sa zlepší.
V hospodárstve nastal proces tzv.kolektivizácie /združstevňovania/.Roľníci,ktorí v rokoch 1945-1948 získali podu,boli nútení spojiť sa do družstiev násilnými sposobmi.Preto mnohí z nich namietali.Jednotné roľnícke družstvá /JRD/ boli spočiatku stratové , a preto ich musel štát podporovať veľkými peňažnými sumami. V 60.rokoch už však JRD rozkvitali.Roľníci,ktorí stratili podu ,odchádzali do miest,kde pracovali vo fabrikách.
Počet miest narastal.Rástli nové sídliská ,na dedinách sa stavali nové domy.Rástla životná úroveň obyvateľstva.Celé územie Slovenska bolo elektrifikované.
Ale aj tak sme nedosiahli takú úroveň ako mali vyspelé štáty.Od roku 1950 viedla komunistická strana boj proti slovenskému ,,buržoáznemu nacionaliznu".
Obete boja proti buržoáznemu nacionaliznu skončili vo vazení ,alebo v pracovných táboroch. Napriek totalitnému režimu sa Slovensko priemyselne rozvíjalo a patrilo medzi priemyselne vyspelejšie štáty Európy.
/učivo triedy kvarta/.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.