referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Cyprián
Utorok, 27. septembra 2022
Džingischán (Temudžin) životopis
Dátum pridania: 04.06.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: penicilin
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 788
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.9
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 4m 50s
Pomalé čítanie: 7m 15s
 
Džingischán (Temudžin)

Predkovia Temudžina ? Jeho prapredok bol osudom vyvolený Sivý Vlk so ženou Bielou Laňou. Ktorý prešli cez rieku Tenngis kde sa usadili. Žili tu potomkovia Sivého vlka po 12 generácií, až prišiel na svet Bodončar, zakladateľ najvýznamnejších mongolských rodov a prapredok Džingischána.

Prečo Temudžin ? Legenda vraví, že pri narodení držal v ruke kus zaschnutej krvi, čo ho predurčovalo vládnuť svetu. Mongoli dávali deťom mená podľa toho čo matka uvidela prvé po narodený, a tak dostal prvorodený syn meno Temudžin – železný nôž neskôr Džingischán – Vládca zeme a oceánu alebo Kráľ kráľov, Pán zeme. Keď bol jeho otec otrávený jedlom v tatárskom tábore, Temudžin mal iba 9 rokov. Prečo zabil brata ? Temudžin spolu s Chasarom zabili svojho brata Bektera. Najstaršie kroniky hovoria, že Bekter okrádal svojich bratov ale aj že donášal kmeňu Tajčutov. Každopádne bol Temudžin chytený a na krk dostal drevený kruh, ktorý nosili zločinci. Podarilo sa mu újsť k ešte otcovým spojencom Kereitom. Kde sa oženil s Borte dcérou chána.

Ako bojoval s Merkitmy ? Temudžin uzavrel spojnenctvo s Džamuchom s ktorým si hovorili “anda” –jedna duša. Keď silný kmeň Merkitov zajal Borte Temudžinovu ženu, Temudžin poslal po spojencov Torgrulchána a priateľa Džamuchu. Spolu zo 40 000 jazdcami udreli na Merkitov, ktorých rozprášili. Správa o vítazstve sa rýchlo rozšírila až z neho spravili svojho chána a nazvali ho Džingischán.

Prečo vojna proti spojencom ? Po porazeni Merkitov sa nám pramene na niekoľko rokov umlčali. Už v roku 1201 sa zišlo šestnásť kmeňových vodcov a za svojho gur-chána zvolili Džamuchu. Existujú už len domnienky prečo sa tak zhoršili vzťahy medzi Džamuchom a Džingischánom, bývalí „andovia“ teraz viedli proti sebe vojnu. Začala sa vojna každý proti každému a aj Džingischánov tradičný spojenec Torgulchán zradil a pridal sa k protimongolskému sprisahaniu. Džingischán dokázal poraziť všetkých Tatárov, Najmanov, Tajčutov len Merkiti sa stiahli na západ.
Džingischán: Malý portrét veľkého muža.







Čo s Džamuchom ? Posledným Džingischánovým protivníkom ostal Džamucha.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.