referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohdana
Utorok, 18. januára 2022
Pohľad na historický vývoj Slovanov - Slovákov v Európe
Dátum pridania: 13.08.2009 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dedo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 11 579
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 33.5
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 55m 50s
Pomalé čítanie: 83m 45s
 
Pohľad na historický vývoj Slovanov – Slovákov v Európe

História je ako matematika alebo astronómia nepatrí nikomu. Dá sa však použiť alebo zneužiť tými, ktorí pomocou tohto nástroja chcú dosiahnuť niečo, čo sa ináč dosiahnuť nedá. Zneužitie je možné iba vtedy, ak je história vykladaná nevzdelancami, politickou mocou alebo ideológiou.

Slovenská veda bola dlhodobo v rukách Maďarov, Čechov, cirkevných úradov a komunistických ideológov. Nie je nič divné na tom, že historické „pravdy“ boli prispôsobené mocenským záujmom tých, ktorí takúto vedu financovali. Dnešné Slovensko pri hľadaní si svojej historickej identity by malo zabezpečiť vlastnú perspektívu vychádzajúcu z potrieb súčasnosti. Pri zjednocovaní Nemecka v 90-tych rokoch 20. storočia boli prepustení všetci pedagógovia – historici, ktorí sa podieľali na manipuláciách nemeckej histórie počas komunizmu. Bolo lepšie dočasne nemať učiteľov dejepisu, ako mať tých, ktorých morálne vlastnosti boli spochybnené. Slovenskí historici z tejto doby dnes sedia na svojich miestach a stále podávajú a manipulujú historický obraz v prospech teraz už vlastného zárobku. Viď, učebnica dejepisu ako „ Čítanie o Slovensku pre prvý stupeň základných škôl,“ od autora Drahoslava Machalu, ktorú spochybnili slovenskí historici (V. Kratochvíl). Učebnice už Ministerstvo školstva začalo distribuovať - jún 2009, aj keď sú v nej vecné chyby a mnoho nepodstatných faktov.

Rímsky historik a filozof Marcus Tullius Cicero (106 – 43 pred Kr.) tvrdil, že história je učiteľkou života (Historia est magistra vitae), svedkom doby, dňom pravdy, majstrom života, hlásateľom uplynulých čias. Vo svojom príspevku chcem pripomenúť, že naša slovenská historiografia doteraz nezaujala odborné stanovisko ku všetkým historickým problémom Slovanov, resp. Slovákov. Chýbajú nám odborné pohľady za obdobie rokov 0 – 1350, akoby sme ako národ ani neexistovali, aj keď obdobie Samovej ríše a Veľkej Moravy sú dostatočne známe. V literatúre sa píše, že knieža Mojmír I. bol Rastislavov strýko a Svätopluk bol jeho vnukom, že Rastislav bol strýkom Svätopluka, to znamená, že Mojmír I. a Pribina boli bratia! Existencia Slovenského štátu v rokoch 1939 - 45, holokaust Rómov v roku 1944 a osobnosti prezidenta Dr. Jozefa Tisu, biskupa Vojtaššáka a iné.
Ktoré mocenské vplyvy poznačili najviac našu históriu?

1. Uhorsko – maďarský výklad dejín

Poznačili našu históriu najviac, pretože sme žili v spoločnom štáte viac ako 900 rokov. Slováci sú jedným z najstarších národov v strednej Európe, ale tento fakt Maďari neuznávajú a históriu prekrúcajú tak, ako im to vyhovuje. K tomuto faktu niekoľko poznámok:

Ad 1. Oficiálni maďarskí historici uvádzajú príchod starých Maďarov do Karpatskej kotliny rokom 896 (László Konter - Dejiny Maďarska, 2001).

Ad 2. Maďarské obyvateľstvo, politici, historici spochybňujú oficiálne stanovisko týchto historikov. Nepoznajú historickú pravdu, nevedia nič o štátnom útvare Veľká Morava, či Samovej ríše, nepoznajú osobnosti sv. Cyrila a Metoda. Nevedia, že slovenské šľachtické rody Huntovcov a Poznanovcov pomohli zabezpečiť Štefanovi I. kráľovskú korunu Uhorska.
Vysvetlite, prečo je v štátnom znaku Maďarska slovenský symbol štátnosti – dvojitý kríž a trojvŕšie, kedy vznikol, aká je jeho história?

Ad 3. Poprední maďarskí politici a to aj na medzinárodných fórach tvrdia nezmysly, napr. bývalý prezident Arpád Göncz v roku 1995 v Anglicku – Oxforde povedal: „ Po Avaroch prišli Maďari, ktorí sa ako prví udomácnili v Karpatskej kotline...“ Viktor Orbán v máji 2009 Ostrihome vyzýva občanov, aby išli voliť poslancov do Európskeho parlamentu, ktorí budú zastupovať všetkých Maďarov z Karpatskej kotliny. Podobné vyhlásenia sú nie zriedkavé u Pála Csákyho, Miklóša Duraya a iných. Čo bude hovoriť maďarský učiteľ žiakom v škole o histórii, keď aj učebnice nepíšu pravdu a politici tárajú?

Ad 4. Celý historický výklad príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny ovplyvnil kráľovský kronikár Belu III., Anonymus alebo Magister P, v “ Dejinách Uhrov“, ktorý charakterizoval historické obdobie 3 -och storočí (9., 10. a 11.) subjektívne a nepravdivo.

Ad 5. Mnohí Maďari sa domnievajú, že sú potomkami bojovného kmeňa Húnov, ktorí prišli po roku 375 zo strednej Ázie cez územie Ruska a svojím nárazom na Germánov, uviedli do pohybu mnohé kmene a národy (Gótov, Kvádov, Sarmatov, Markomanov, Vandalov, Bavorov, Alemanov, Duríncov, Burgundov, Svébov, Longobardov, Slovanov...). Hlavný stan mali v Potisí a bojovali po celej Európe a ich známy vojvodca Atila , „boží bič“ žil v rokoch 406 – 453. Súvisí s tým aj pojem Hungária, Hungary?
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.