referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Aleš
Sobota, 13. apríla 2024
Opakovanie Veľkej Moravy
Dátum pridania: 18.01.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: twi11ss11
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 372
Referát vhodný pre: Základná škola Počet A4: 1.1
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 1m 50s
Pomalé čítanie: 2m 45s
 

PRED VEĽKOU MORAVOU

- pravlasť Slovanov sa rozkladala na riekach - Odra, Visla, Dneper - vo 4. a 6. storočí zanikla pravlasť - sťahovanie národov - Slovania boli: Východní ( Rusko, Ukrajina), Južní ( Srbsko, Chorvátsko), Západní ( Poľsko, Čechy, Slovensko) - v 7. storočí vznikla Samova ríša - 9. vznikli kniežactvá (nitrianske a moravské)

VEĽKÁ MORAVA

- spojením kniežactiev vzniká VEĽKÁ MORAVA (Nitrianske (Pribina)+ Moravské (Mojmír))

Morava - prvý spoločný štát Čechov a Slovákov - PANOVNÍCI: Mojmír, Rastislav, Svätopluk, Mojmír II. - Prvý kresťanský kostol bol v NITRE - Veľká Morava zanikla v 10. storočí; Morava za vlády Rastislava: - snažil sa o cirkevnú samostatnosť - 863 nášho letopočtu - príchod Konštantína a Metoda - Priniesli: hlaholiku, prvé knihy v hlaholike - Biblia, kresťanstvo - mali spory s pápežom lebo šírili kresťanstvo v ich jazyku. Pápež si ich dal zavolať do Ríma. Konštantín tam ostal a prijal meno Cyril. Metod bol moravsko-panónsky arcibiskup. GORAZD - prvý kňaz národnosti Veľkej Moravy.

Morava za vlády Svätopluka: - jeho sídlo bolo v Nitre, spory medzi Svätoplukom a Rastislavom: 870 n. l. dal Rastislav príkaz, aby na určitej hostine Svätopluka zavraždili. Svätopluk sa o tom dozvedel a z hostiny ušiel. Rastislav ho sledoval a nakoniec sa chytil do pasce, ktorú pripravil Svätopluk. Svätopluk ho odovzdal franskému kráľovi. Ten ho odsúdil na smrť. Nakoniec dostal milosť, ale Rastislava oslepili. Ale aj tak napokon zajali aj Svätopluka.  Za Svätoplukovej vlády nastávalo: upevnenie moci, výboje do okolitých krajín, mal najväčšie územie. Veľkomoravské hradisko: Bratislava, Nitra, Devín, Zemplín, Mikulčice.  Ľudia sa v tejto dobe živili poľnohospodárstvom a remeslami.

Morava za vlády Mojmíra II.: za vlády Mojmíra II. zanikla Veľká Morava. Príčina: vonkajšia a vnútorná. Vonkajšia: Začali prichádzať na územie Veľkej Moravy Maďari. Ohrozovala ich Franská ríša (Veľkú Moravu) - Vnútorná: Bratia sa začali hádať, lebo každý chcel vládnuť sám Veľkej Morave. Ľudia na tomto území povstali.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.