referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oskar
Pondelok, 8. augusta 2022
Rekonštrukcia nedok.
Dátum pridania: 22.02.2011 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: chiqa
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 350
Referát vhodný pre: Gymnázium Počet A4: 1
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 1m 40s
Pomalé čítanie: 2m 30s
 

Rekonštrukcia americkej vlády po občianskej vojne

Večer 14. apríla 1865 bol na Abrahama Lincolna spáchaný atentát počas divadelného predstavenia vo Washingtone D.C. Atentát spáchal John Wilkes, ktorý zosnoval tento plán spolu s dvoma komplicmi. Bol hercom z Virgínie. Zdolalo ho rozčúlenie z porážky Juhu v Občianskej vojne. Lincoln zomrel nasledujúci deň. Lincolnova túžba zjednotiť krajinu po vojne ostala v rukách jeho zástupcu Andrewa Johnsona.

Lincolnov plán na rekonštrukciu bol rýchle navrátenie južných štátov spať do vlády. Avšak Kongres odmietol tento plán, pretože veril, že musia byť vykonané určite tresty pre vlády všetkých porazených oblastí.
V r. 1865 Kongres poveril Freedmenov úrad asistovaním oslobodeným otrokom. V tom čase sa tam nachádzali približne 4 milióny otrokov, ktorí nemali žiadne vzdelanie, prácu, domov ani peniaze. Neskôr toho istého roku Kongres schválil 13. dodatok, ktorý zakazoval otroctvo. Andrew Johnson a Južania, ktorí ostali lojálni Únii, skúšali pokračovať v Lincolnovom programe. Ako prvé vymenovali guvernéra pre každý z bývalých štátov Konfederácie a ustanovili politické práva pre veľa južných miest. Po vytvorení lokálnych južných vlád vyslala každá oblasť zástupcu do Kongresu a vtedy začal konflikt. Členovia oboch domov Kongresu, nazývaní "Radikálni Republikáni", odmietli dovoliť týmto zástupcom vstup do Kongresu a vytvorili si vlastný plán rekonštrukcie.

Roku 1866 Kongres vytvoril 14. dodatok, ktorý určoval rovnoprávnosť všetkým bývalým otrokom a uznal ich ako občanov Spojených štátov. Južné štáty však túto legislatívu odmietali, a nepodpísali dodatok. Ich mentalita bola silne rasistická. Prijať černochov ako rovnoprávnych bolo nepredstaviteľné a nepripustiteľné. Kongres sa preto rozhodol ignorovať tieto južné oblasti ako štáty, odobral im štatúty a rozdelil ich na niekoľko armádnych oblastí.

 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.