referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dorota
Pondelok, 6. februára 2023
Vysťahovalectvo
Dátum pridania: 09.09.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Rubi
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 785
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.2
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 5m 20s
Pomalé čítanie: 8m 0s
 
Prvé kroky Slovákov na Americkej pôde

Po skončení občianskej vojny v USA roku 1865, ktorá priniesla víťazstvo priemyselno-podnikateľským silám Severu nad poľnohospodárskym Juhom, dostali sa Spojené štáty nielen do popredia svetového industrializačného rozvoja, ale tým I do popredia záujmu prebytočných pracovných síl zaostávajúcich krajín.
I slovenské masové vysťahovalectvo bolo výslednicou tohto nerovnomerného vývoja kapitalizmu, lebo zaostalé Rakúsko-Uhorsko, najmä jeho polofeudálna uhorská časť, nebolo schopné udržiavať tempo rozvoja s USA a s krajinami západnej Európy, I keď zásluhou tvz. druhej priemyselnej revolúcie bola aj u nás zastaraná manufaktúrna výroba, udržiavaná v remeselníctve, vytláčaná výkonnejším strojovým zariadením.
Slovenské masové vysťahovalectvo smerovalo už vo svojich začiatkoch koncom sedemdesiatych rokov 19. storočia v prevažnej miere do Spojených štátov, kam sa sťahovalo 97-99 % všetkých vysťahovalcov odchádzajúcich za prácou a chlebom z územia Slovenska. Tu sa osadzovali najmä v priemyselných centrách Pensylvánie, New Yorku, Ohia, New Jersey, Illinois, Connecticut, z ktorých najmä štát Pensylvánia si v prisťahovalectve príslušníkov nášho národa udržiaval dlhoročnú prioritu. Nachádzali sa tu najväčšie uhoľné bane, železiarne, ako I ďalšie prudko sa vzmáhajúce priemyselné odvetvia. Preto sa aj strediská týchto štátov- Pittsburgh, Cleveland, New York a čiastočne aj Chicago stali strediskami slovenského národného a kultúrneho života na americkej pôde od konca 19. do prvej tretiny 20. storočia. Počas niekoľkých desaťročí sťahovania nášho ľudu vysťahovalecký prúd z nášho ľudu vysťahovalecký prúd z nášho územia neustále mohutnel a pred druhou svetovou vojnou len na území Spojených štátov žila etnická skupina slovenského pôvodu dosahujúca počet 750 000
Osôb. Masové vysťahovalectvo Slovákov do USA spadádo konca sedemdesiatych rokov 19. storočia a v podstate sa skončilo roku 1939, pred vznikom druhej svetovej vojny. Spojené štáty už od začiatku 19. storočia stáli na čele krajín, ktoré importovali cudzích robotníkov pre svoj vzmáhajúci sa priemysel a banské podnikanie. V rokoch 1821- 1880 sa prisťahovalo do USA okolo 8,5 mil. robotníkov najmä z európskych štátov, roku 1881-1909 až 15.5 milióna. Slovákov a príslušníkov novej emigrácie prijímali v USA s nedôverou.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.