referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Móric
Streda, 22. septembra 2021
Dejiny Austrálie
Dátum pridania: 26.09.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cokoladka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 709
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.8
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 4m 40s
Pomalé čítanie: 7m 0s
 
Dejiny Austrálie

Pôvodní obyvatelia nazývaní Aborigéni, žijú v Austrálii už asi 45 000 rokov. Až do príchodu európskych usadlíkov, ktorí narušili ich pôvodní spôsob života, žili z produktov země a venovali sa lovu zveri a rýb. Ich počet prudko klesal až napokon zostali iba malou časťou celkovej populácie. Prví európski objavitelia
Pred 400 rokmi bola Austrália pre Európanov neznámou krajinou. Na mapách južnej pologule bola vyznačená ako veľká beztvará masa zeme pomenovaná Terra Australis Incognita. neznáma južná zem.
Španielski a portugalskí námorníci sa plavili blízko austrálskych brehov, no prví Európania, ktorí tu naozaj zakotvili, boli holandskí námorníci. Holandské lode už v 17. Storočí uskutočnili niekoľko plavieb pozdĺž západného pobrežia Austrálie. Suchá, pustá zem však na Holanďanov nezapôsobila, a preto sa tu nikdy neusadili.
Prvé britské osídlenie
V roku 1768 vyslala Británia kapitána Jamesa Cooka, aby objavil Neznámu južnú zem. Cook sa vylodil v roku 1770 na východnom pobreží Austrálie, územie vyhlásil za brtiské a dal mu meno Nový Južný Wales. Vo svojej správe označil Cook úrodnejšie východné pobrežie za vhodné na osídlenie. Britská vláda konala podľa jeho odporúčania. Rozhodla sa vyslať niektorých trestancov z preplnených väzníc v Británii na nútené práce do novoosídleného Nového Južného Walesu. Vyslali eskadru jedenástich lodí, na palube ktorých boli trestanci, vojaci a dôstojníci ako aj prvý guvernér Arthur Phillip. V januári 1788 zakotvila eskadra v Botany Bay na východnom pobreží. Botany Bay nebolo vhodné miesto na osídlienie, ale Phillip čoskoro objavil ideálne miesto, položené nižšie v dobre chránenom zálive. Tam vzniklo mesto Sydney.
Rozšírenie osídlenia
Spočiatku mala malá kolónia veľa problémov. Aborigéni sa chovali nepriateľsky, trestanci odmietali pracovať a ľudia trpeli nedostatkom potravín.Po roku 1810 však prišli ´další slobodní prisťahovalci. Začali zakladať farmy a trestancov zamestnávali ako poľnohospodárskych robotníkov. Osídlená oblasť sa postupne rozširovala a rástla aj prosperita usadlíkov. Objavitelia podnikali ďalšie výpravy za dobrodružstvom do neznámych oblastí a mapovali pobrežie. Objavovali nové územia vhodné na osídlenie. K novoosídleným oblastiam pribudla najprv v roku 1804 Tasmánia neskôr Queensland, Západná Austrália, Victoria a Južná Austrália. Najnebezpečnejších trestancov posielali do odľahlých oblastí, napr. do Tasmánie.
Až do roku 1850 boli britské kolónie v Austrálii malé.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.