referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Juraj
Streda, 24. apríla 2024
Vikingovia
Dátum pridania: 26.09.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: cokoladka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 798
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.89 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
VIKINGOVIA

Niektoré barbarské kmene, ktoré v rokoch 350 – 550 podnikali nájazdy do Európy sa usadili v Škandinávií. Okolo roku 700 žili ich potomkovia – Vikingovia – v Nórsku, Švédsku a Dánsku, kde sa venovali obchodovaniu a poľnohospodárstvu. Vytvorili účinný systém spravovania krajiny a spôsobu vlády. Príslušníci miestnych spoločenstiev sa stretávali na zhromaždeniach zvaných „ting“, kde hlasovaním riešili právne otázky a súdili zločincov ( tí sa mohli stať otrokmi na roľníckych usadlostiach v Škandinávii, alebo ich mohli predať do cudziny ). Keďže počet obyvateľstva rástol, pôda už nestačila pre všetkých, a tak okolo roku 800 mnohí odvážlivci opúšťali domovy a hľadali nové územia. Útočili na pobrežia Británie, Írska a Francúzska. Vikingskí obchodníci podnikali dlhé plavby cez nezmapované moria, na ktorých objavili nové územia a otvorili nové obchodné trasy.

PÁNOVIA MORÍ
Vikingovia boli najlepší stavitelia lodí v Európe. Stavali veľké obchodné knary a dlhé rýchle langskipy, ktoré využívali pri vojnových výpravách a pri rybolove. Lode mali nízky ponor, čo umožňovalo pristáť s nimi aj mimo prístavu a plaviť sa po riekach. Plachtou na stožiari sa zvyšovala rýchlosť. Asi roku 800 zaviedli Vikingovia kýl, základný nosník kostry lode, ktorý zvýšil stabilitu plavidla na rozbúrenom oceáne. Uskutočňovali dlhé obchodné, ale i dobyvačné plavby. Keď museli pokračovať v ceste po súši, vytiahli člny z vody a buď ich ťahali alebo ich presúvali na gúľajúcich sa brvnách. V zime putovali po zamrznutých hladinách riek a jazier. Obchodovali s celou Európou i západnou Áziou ( vyvážali šperky, kožušiny, kože a otrokov a vracali sa s nákladom bronzových, strieborných i sklenných nádob, keramiky a látok). Podnikali prvé známe plavby na Island, do Grónska a Severnej Ameriky.
Doklady z Newfoundlandu neďaleko východného pobrežia Kanady svedčia o tom, že Vikingovia dosiahli Ameriku takmer pred 1000 rokmi, teda dávno predtým, ako sa Kolumbus roku 1492 vydal do Západnej Indie. Okolo roku 985 n. l. vietor odklonil z pôvodného kurzu expedíciu Vikinga Bjorna Herjolfossona, takže sa dostala na dohľad pobrežia Sev. Ameriky. Ale Herjolfosson tam nepristál , vrátil sa do vikinskej kolónie v Grónsku a rozšíril novinky o záhadnej novej pevnine. Vyhľadať túto novú pevninu nazvanú Vinland sa vybral Leif Erikson. Hoci sa Erikson zrejme pokúsil osídliť Newfoundland, Vikingovia na novom území dlho nevydržali.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Vikingovia SOŠ 2.9609 585 slov
Vikingovia SOŠ 2.9531 536 slov
Vikingovia SOŠ 2.9491 1210 slov
Vikingovia SOŠ 2.9371 1500 slov
Vikingovia 2.9609 110 slov
Vikingovia 2.9843 2877 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.