referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Adolf
Pondelok, 17. júna 2024
Rím - osídlenie Talianska, Rímska republika, po roku 44 p.n.l.; kultúra
Dátum pridania: 13.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Demek
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 392
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 16.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 27m 30s
Pomalé čítanie: 41m 15s
 
Staroveký Rím


Osídlenie

Na konci 2.tis.p.n.l. osídlilo Apeninský polostrov viacero kmeňov. Indoeurópske kmene Italikov žili prevažne v strednej časti polostrova a usadzovali sa ako pastieri a roľníci. Na severozápade Apeninského polostrova žili Etruskovia (neboli Indoeurópania). Na začiatku 1.tis.p.n.l. prenikli do východnej časti polostrova z Balkánu Ilýri. V severovýchodnom cípe žili Venéti. Od 8.st.p.n.l. sa v južnej Itálií a na Sicílií usadzovali Gréci. V západnej časti Sicílie sídlili Feničania, ktorých osady sa stali opornými bodmi Kartága. Od 5.st.p.n.l. prenikli do nížiny rieky Pád Kelti. Na začiatku 1.tisícročia p.n.l. sa v Itálií rozšírila znalosť výroby železa, bronzové nástroje sa používali celkom bežne. Jednoduché poľnohospodárstvo a jednoduchý život italických kmeňov (Latinov, Umbrov, Samnitov, Sabinov) sa rýchle menili pod vplyvom vyššej kultúry Etruskov, Grékov, i Kartágincov, národov, ktoré si v 8.-5.st.p.n.l. podmanili celé západné Stredomorie.

Etruskovia

Výrazným znakom etruskej civilizácie bola existencia vyspelých miest (každé mesto bolo vlastne mestský štát na čele s úradníkmi z vyšších vrstiev,tzv. lukumoni). Mestá boli strediskom remesiel a mestského obchodu. Z etruských miest vynikli Veje, Caere, Tarquinia v južnej Etrúrií, Vulci v stredoetruskej oblasti Vulci, a mestá Vetulonia a prístav Populonium v severnom cípe Toskánska. Poľnohospodárstvo Etruskov bolo veľmi vyspelé, napr.vysúšali bažiny alebo zavádzali vodu do suchých oblastí. Jadrom etruskej moci bolo dnešné Toskánsko. V dobe svojho najväčšieho rozmachu (7.-6.st.p.n.l.) ovládali severnú oblasť až k Pádu, rozšírili svoje panstvo v strednej Itálií a na juhu sa v 6.st. zmocnili Kampánie. V dobe rozmachu sa rozvíjal i námorný obchod. Etruskovia
získavali z Hispánie meď a z Británie sa dovážal cín. Po súši prichádzal z Balkánu jantár. Roku 540 p.n.l.porazili Grékov v námornej bitke pri Alalii na Korzike a tým sa stali na určitý čas pánmi tohto ostrova. Na dolnom toku Tiberu sa začala rozvíjať osada, ktorá dostala meno Roma. Etruskovia Rím ovládli, je dokonca pravdepodobné, že založili Rím ako mesto. Etruská dynastia vládla v Ríme podľa povesti až do vyhnania Tarquinia Superba v r.510.
Strata etruskej kontroly nad Rímom znamenala oslabenie v oblasti, ktorá bola pre nich strategicky dôležitá, pretože im umožňovala spojenie s dŕžavou v Kampánii. Od polovice 5.st.p.n.l. prestali byť námornou veľmocou. V r.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Súvisiace linky
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.