referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Triumvirat
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: neuvedeny
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 419
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.6
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 40s
Pomalé čítanie: 4m 0s
 
(trés, tria = tri, vir = muž)

Popularitu v Ríme získali 3 politici:

Pompeius – odrazil Mitridata

Krassus – potlačil povstanie otrokov

Caesar – rečník a politik

Roku 60 BC uzatvorili tajnú dohodu – triumvirát – o spoločnej vláde.

Pompeius získal súhlas senátu na pridelenie pôdy veteránom. Krassus získal správu východných provincií a Caesar získal na 5 rokov správu Galie.

Zakrátko vynikol Gaius Julius Caesar, ktorý bol správcom provincie Galie. V tejto funkcii posunul hranice ríše až k Rýnu a k Atlantickému oceánu. Správou Galie si upevnil svoju moc. Zvýšil počet vojska. Vzájomné boje keltských kmeňov v Galii mu poskytli príležitosť zasahovať do ich sporov a prenikať na ich územie.

Oblasti, ktoré obsadil svojim vojskom, podriadil moci Rímskej ríše. Nakoniec ovládol takmer celé územie dnešného Francúzska, Belgicka a časť Holandska. Preplavil sa dokonca do Anglicka a obsadil jeho južnú časť. Pri výbojoch získal obrovskú korisť. Korisťou obohatil nielen seba, ale štedro ju rozdelil aj medzi svojich vojakov. Tak získal ich oddanosť a vernosť. Nezabúdal ani na chudobu v Ríme. Dary, ktoré posielal z koristi do Ríma, mu získali obdiv a dôveru rímskeho ľudu.

Keď zomrel Krassus nastal boj o moc medzi Pompeiom, správcom Hispánie a Caesarom. Pompeius bol na strane senátu, Caesar viedol populárov. Obidvaja chceli mať moc nad riadením republiky. Rozpútala sa občianska vojna, zvíťazil Caesar, ktorý sa stal vládcom RR.

Používal titul diktátor a získal hlavné velenie nad všetkými rímskymi vojskami. V senáte zvýšil počet senátorov na 900, čím ovládol senát. V snahe o upevnenie moci udeľoval rímske občianstvo Keltom (Galom v severnej Itálii), dával samosprávu rímskym mestám a pôdu bezzemkom.

Jeho vláda znamenala rozklad republikánskeho zriadenia, hoci republika formálne trvala ešte niekoľko desaťročí. Senátori dostali strach z jeho priveľkej moci (čím oni moc strácali), prišlo k sprisahaniu senátorov, jeho odporcovia stúpencov republiky.

Caesar bol roku 44 BC v senáte zavraždený. Na vražde sa podieľali aj jeho priatelia Cassius a Brutus, ktorí mu vyčítali, že zlikvidoval republiku.

Po Caesarovej smrti prichádza k ďalšej občianskej vojne. Ľud nesúhlasil s jeho zavraždením.

Caesarovi stúpenci – Marcus Antonius (Caesarov vojvodca), Octavianus (Caesarov adoptívny syn), Lepidus (najvyšší kňaz, správca Galie). Roku 43 BC vytvorili II. triumvirát. Roku 42 BC porazili republikánov – Caesarových vrahov v bitke pri Filipách.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.