referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eleonóra
Streda, 21. februára 2024
Vynález lietania
Dátum pridania: 24.10.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: tomas.k
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 195
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.7
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 1m 10s
Pomalé čítanie: 1m 45s
 
Je 17. december 1903. Stane sa to dnes? Wilbur a Orvile Wrightovci, výrobcovia bicyklov z Daytonu v Ohiu, strávili stavbou lietadla celé roky. Už pred nimi sa mnohí „vtáčí muži“ neúspešne pokúsili zostrojiť lietadlo, ktoré by naozaj lietalo.Wrightovci k tomu pristupovali inak. Začali s jednoduchým drakom tvorenými dvojitými plátenými krídlami na drevenom ráme. Potom postavili klzák takej veľkosti, aby udržal pilota. Znova ho upravovali, až kým nebol celkom bezpečný. Potom naň pripevnili krídla a pridali pohyblivé kormidlo, takže pilot mohol s lietadlom meniť
smer. Nato sa bratia vydali do pieskových dún Kitty Hawku v Severnej Karolíne, kde svoj klzák opakovane testovali.Táto práca im zabrala celý voľný čas. Po viac ako 1 000 testovacích letoch neboli konečne so svojim výtvorom spokojní. K lietadlu, ktoré nazvali Flyer 1, pripevnili silny ľahký benzínový motor a ešte raz ho vyskúšali. A to už nastal 17. december: s Orvillom v úlohe pilota sa uskutočnil prvý let riadený človekom. V nasledujúcich rokoch podnikali Wrightovci čoraz dlhšie lety ako prvé kroky na ceste k rozvoju letectva na celom svete.

Prvý let bratov Wrightovcov sa nám môže zdať krátky, veď trval iba 12 sekúnd. V ten istý deň sa im podaril aj 59 sekundový let, keď preleteli až 260m.
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.