referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Fedor
Štvrtok, 15. apríla 2021
Pád berlínskeho múru
Dátum pridania: 05.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: lukasg88
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 495
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 10.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 17m 10s
Pomalé čítanie: 25m 45s
 
Zmeny, ku ktorým dochádzalo v Poľsku a Maďarsku, podporili aktivitu opozičného hnutia tiež v NDR. Východné Nemecko bolo oproti ostatným sovietskym satelitom vo výhodnom postavení, spočívajúcom v existencii SRN, demokratického štátu s neporovnateľne vyššou životnou úrovňou. Spojení spoločným jazykom i častými príbuzenskými väzbami mohli nespokojní občania NDR využiť celkom špecifické právo, ktoré nemôže svojmu občanovi odobrať ani najväčší totalitný režim - práva „hlasovanie nohami“.
Hlavnými osobnosťami opozície boli väčšinou spisovatelia, evanjelickí farári, vysokoškolskí profesori, maliari. Vymenujem len niektorých z nich. Robert Havemann, Rudolf Bahro, Christa Wolf, Stefan Heym a mnoho ďalších ľudí sa snažilo „zbúrať“ Berlínsky múr po cely čas jeho 28 ročnej existencie. Predstavitelia opozície boli sledovaní východonemeckou tajnou službou Stasi, často predvolávaní na výsluchy, ale aj zatýkaní a vo vykonštruovaných procesoch odsudzovaní a posielaní do väzenia. V roku 1963 došlo v Berlíne k dvom významným udalostiam. 26.júna 1963 navštívil bývalý americký prezident John Fitzgerald Kennedy mesto Berlín. Vtedy povedal známy výrok: „Som Berlínčan“. Týmito dvoma slovami jasne vyjadril súcit s Berlínčanmi, so všetkými tými rodinami, ktoré ostali po výstavbe Berlínskeho múru
rozdelené.
Druhá významná udalosť sa konala 17. decembra, keď obyvatelia západného Berlína mohli po prvýkrát od výstavby múru navštíviť svojich príbuzných vo východnej časti. 3. septembra 1971 priniesla dohoda o Berlíne zjednodušenie tranzitnej dopravy a návštevy východného Berlína západnými Berlínčanmi a Nemcami.

V roku 1974 bol vybudovaný takzvaný Zadný múr. Napriek tomu, pokusy o útek na Západ nezastavuje. Pri týchto útekoch často prichádza ku konfliktom na múre medzi pohraničníkmi z NDR a NSR. Obyvateľstvo NDR nebolo v žiadnom prípade zajedno s politikou vtedajšieho režimu.

V roku 1976 opozícia ožíva. Dovtedy bola opozícia skôr pasívna, svoje urobil aj strach. Kritika zo strany opozície sa stupňuje. Skladateľ a spevák Wolf Biermann, ktorý 16. novembra vystupoval v Kolíne, bol zbavený „práva na pokračovanie pobytu v NDR“. Proti odobratiu občianskeho práva protestovali v petícii spisovatelia Sarah Kirsch, Christa Wolf, Stephan Hermlin, Günther Kunert a Heiner Müller. Na pokračujúce protesty v NDR reagovala strana a vedenie štátu v ďalších mesiacoch s pribúdajúcimi zatýkaniami, výsluchmi a masívnym tlakom na opozíciu.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Dějiny evropské civilizace, © 1997, Paseka, F.M.I.#, www.studenske.sk, www.maturita.cz, www.minulost.szm.sk, www.sme.sk, www.narodnaobroda.sk, Vier Tage im November, autori: Walter Momper a Helfried Schreiter, vydalo vydavateľstvo STERN-Buch im Verlag Gruner+Jahr AG&Co., Hamburg, November 1989
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.