referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Fedor
Štvrtok, 15. apríla 2021
Slovenská otázka za prvej svetovej vojny
Dátum pridania: 08.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: zuzi_
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 758
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 7.2
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 12m 0s
Pomalé čítanie: 18m 0s
 
Pri odpovedi na otázku, v akej situácií zastihla slovenskú politiku prvá svetová vojna, treba vyjsť z toho, aké bolo postavenie slovenského národa pred jej vypuknutím, pred r. 1914.
Aj po nástupe kapitalizmu, ktorý prebudil k životu mnohé potláčané národy, ostával slovenský národ po celých sedemdesiat rokov vo zväzku Rakúsko – uhorskej ríše, jednej z najzaostalejších krajín Európy. Ak sa uznáva pravdivosť tvrdenia, že proces formovania moderného národa je súčasne procesom likvidácie feudalizmu a nástupu kapitalizmu, treba uznať aj to, že pre veľmi silné pozostatky feudalizmu nielen v ekonomike, ale aj v politickom a spoločenskom živote, najmä Uhorska, proces „dokonštituovania sa“ nemaďarských národností na naozaj moderné národy sa ani nemohol v plnej miere zavŕšiť. Aby bolo jasné: v podstate sa aj Slováci ako novodobý národ sformovali na začiatku kapitalizmu, no práve pre uvedené silné pozostatky feudalizmu v podmienkach brutálneho nacionálneho útlaku neboli (a ani nemohli byť) „dokonštituovaní“ v moderný národ.
Teórie čechoslovakizmu u Slovákov na konci 19. a začiatkom 20. storočia mali byť iba jednou z ciest hľadajúcich východisko z nenormálneho postavenia slovenského národa v Uhorsku.
Na Veľkú noc 1914 sa v Slovenskom denníku zdôraznilo, že len československá zásadná politika môže Slovákov vyviesť z pekla národnej záhuby“, no „ak chceme českú pomoc získať, musíme pristať na národnú jednotu, na spoločnú kultúrnu a hospodársku prácu“.
Už pred prvou svetovou vojnou aj za Slovákov v Uhorsku čoraz viac začali hovoriť a do politického a kultúrneho života na Slovensku (či už priamo alebo nepriamo) čoraz účinnejšie zasahovať oveľa lepšie organizovaní Slováci v Amerike. Bolo to pochopiteľné. V podmienkach vyspelejšieho kapitalistického vývinu, než bolo Uhorsko so silnými prežitkami feudalizmu, v podmienkach buržoáznodemokratických slobôd sa veľmi rýchlo dostávali na pozície vysokého uvedomenia národnej samobytnosti. Treba povedať, že americkí Slováci sa skôr „dokonštituovali“ v moderný národ než Slováci v Uhorsku. Preto americkým Slovákom bolo všeličo jasnejšie, preto vtedy videli ďalej ako predstavitelia slovenského národa „doma“ a preto videli hneď na začiatku prvej svetovej vojny zaujať jasnejšie stanovisko ako ich neslobodní bratia pod Tatrami. Tak napríklad už 1.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: slováci a ich národný vývin
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.