referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Cheopsova pyramída
Dátum pridania: 17.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Einstein
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 585
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Najveľkolepejšia egyptská pyramída stojí už 4 a pol tisícročia. Napriek tomu o nej ešte nevieme všetko, ba dá sa povedať, že skoro nič. Veľa tajomstiev si stále ponecháva pre seba. Jedným z otáznikov je úzka šachta, ktorá vedie nahor od tzv. kráľovninej komnaty a končí sa kamenným zátarasou s dvoma medenými držadlami. Cieľom projektu je zistiť, čo je za kameňom. „To, čo teraz skúmame, je kráľovnina komora a južná šachta,“ hovorí Tim Kelly z National Geographic TV. „Práve do tejto šachty vyšleme robota. Aby sa dostal na jej koniec, musí prekonať vzdialenosť 200 stôp, čo je asi 70 metrov, pričom šachta smeruje nahor v 40-stupňovom uhle. Až potom robot dosiahne záhadné dvere, objavené v roku 1993. Zatiaľ nikto nevie, čo sa za kamennými dverami skrýva. Naším cieľom je pokúsiť sa nazrieť za kameň a odpovedať na otázku, čo je za ním a prečo bola šachta postavená.“

Kameň na konci šachty objavil v roku 1993 nemecký vedec Rudolf Gantenbrink. Jeho robot vybavený videokamerou sa však vtedy do kameňa zaryl a svoju misiu skončil. Terajší robot „Pyramid Rover“ je odolnejší. Vyrobili ho na základe sond, ktoré sa používali po vlaňajšom 11. septembri na hľadanie živých ľudí v troskách Svetového obchodného centra v New Yorku. Rozmery šachty - 20 x 20 centimetrov - vylučujú, že by bola určená na používanie človekom. Podľa rôznych viac či menej vedeckých teórií by mohlo ísť o komíny pre dušu faraóna, vetracie šachty, chodby do tajnej komnaty či dokonca orientačné body pre mimozemšťanov.. 17. septembra 2002 nadránom sa robot vydal na cestu. Pyramid Rover v hodnote 250 tisíc dolárov sa začal šplhať záhadnou úzkou šachtou, aby do vápencovej steny na jej konci vyvŕtal otvor. Robot niesol so sebou miniatúrny radar s optickými vláknami, ktorý sa mal dostať cez otvor a nasnímať, čo sa skrýva za šachtou. Vedci dúfali, že by tam mohla byť tajná komora so starodávnymi zvitkami, prípadne sochami faraóna Cheopsa. Mimochodom, po tomto panovníkovi sa zachovala jediná malá 9-centimetrová soška. Dve hodiny trvalo robotovi, kým sa vyšplhal na koniec šachty a vyvŕtal otvor pre kameru. Ani tá však tajomstvo neodhalila, skôr naopak. Za kamennou stenou sa objavili ďalšie dvere!

„Je tam ďalší priestor, ďalšie dvere, vyzerá to tak, že máme nový objav!“ hovorí najrenomovanejší egyptský archeológ dr. Zahí Hawas. „Som veľmi hrdý, že sme konečne odhalili prvé tajomstvo veľkej pyramídy.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Cheopsova pyramída SOŠ 2.9420 1142 slov
Cheopsova pyramída SOŠ 2.9507 1037 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.