referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Henrieta
Utorok, 28. novembra 2023
Zaujímavosti o historických nosičoch písma
Dátum pridania: 18.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ninkac
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 508
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.8
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 3m 0s
Pomalé čítanie: 4m 30s
 
MENO:
TRIEDA:
ŠK. ROK:
Hlinená tabuľka

Hlinené tabuľky sú najtrvanlivejšími svedkami histórie. Sú veľmi ťažko zničiteľné, jedinečným spôsobom odolávajú živlom, ktoré väčšinou prinášajú ľudskému dielu skazu- ohňu a vode. Najstaršie tabuľky sú veľmi malé. Postupom času sa začali zväčšovať a stredoasýrske zákony merajú 32x21x3 cm, majú teda už formát nášho normálneho archu papiera a v 4 stĺpcoch na prednej i zadnej strane obsahujú 828 riadkov. Na výrobu tabuliek sa používala hlina rôznej kvality:
 menej dôležité tabuľky- boli vyrobené aj z veľmi zašpinenej hliny, ktorá obsahovala kamene, mušle...
 náročnejšie tabuľky- boli z plavenej jemnej hliny
 "luxusné" tabuľky- z dvojakej hliny ( z červeného jadra a tenkej žltej vrstvy)

Hlinené tabuľky sa dajú celkom ľahko zreštaurovať. Väčšinou stačí očistiť ich dobre kefou alebo jednoducho znovu vypáliť.
Okrem tabuliek existovali aj iné tvary z hliny, na ktoré sa písalo. Boli to súdky, valce, kužele, pyramídy a 6 a viacstranné hranoly. Všetky tieto tvary slúžili predovšetkým panovníkom na zaznamenanie stavebných a iných dôležitých činov.


Drevo a vosk

Popri palmových listoch a stromovej kôre predstavuje drevo jeden z najstarších materiálov na písanie. Nepriame dôkazy o písaní Chelitov na drevo máme približne z polovice 2. tisícročia p. n. l. Bezpečné dôkazy o písaní na drevené tabuľky máme však z asýrskej a novobabylonskej doby. Pochádzali z poslednej štvrtiny 8. storočia p. n. l. Takisto neskoršie sa v antickom živote používali drevené doštičky, na ktoré sa písalo kriedou alebo perom. Ku zvýšenie čitateľnosti sa tabuľky pokrývali vápennou vrstvou, klasickým typom však boli tabuľky vyhĺbené a potiahnuté voskom. Antická povoskovaná tabuľka plnila hneď niekoľko funkcií. Bola tabuľkou školáka i zápisníkom dospelých. Jednoduché tabuľky majú rozmery 14x12 cm a sú 4 - 6 mm hrubé. Niekoľko tabuliek zviazaných dohromady sa po latinsky nazýva kódex.


Papyrus

Cyperus papyrus je rastlina, ktorá rastie v plytkých stojatých vodách. Jeho najväčším prínosom bolo, že sa stal materiálom na písanie, okrem toho sa z neho zhotovovali koše, rohože, laná, plachty, stavali sa z neho chatrče a slúžil aj ako palivo. Prvý papyrusový zvitok sa objavuje už v 1. dynastii. Dobrý papyrus je len o čosi hrubší ako náš moderný listový papier, má hrúbku sotva viac než desatinu mm. Jednotlivé listy sa používali na korešpondenciu, účty.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Zaujímavosti o historických nosičoch písma/ Soňa Budinská.-In: Knižnica.- ISSN 1335- 7026.- 111.- Roč.2, č.2 (2001), s. 89- 91
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.