referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Milena
Štvrtok, 9. apríla 2020
Spišská kultúra
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: smexo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 654
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 14.2
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 23m 40s
Pomalé čítanie: 35m 30s
 
Pod termínom spišská kultúra možeme rozumieť ustálený a vyčlenený geografický a spoločenský priestor, v ktorom sa uskutočňujú v súlade s časom a napredujúcimi spoločensko-historickými procesmi také javy, ktoré mu vtláčajú nezameniteľné duchovné, kultúrne, etnické, ale aj iné spoločenské kvality. Tento termín sa týka Spiša ako geografického, kultúrneho, ale aj politického regiónu, ktorý si postupne počas jestvovania jednotlivých spoločenských systémov v ňom pôsobiacich, vytvoril špecifické dotykové až priesečníkové postavenie geografického umiestnenia v rámci kontinentu. Historický kultúrny Spiš sa stal počas svojho pôsobenia jedným z rozhodujúcich bojísk politického emancipovania sa slovenského národa v ceste za svojou samostatnou identitou. Nech už boli záujmy jeho predstaviteľov a mocipánov v minulosti akékoľvek, či mocichtivé, smerom von zo Spiša s cieľom ovádnuť svet, alebo naopak mocichtivé do vnútra so zámerom izolovať sa, vždy nad nimi zvíťazila reagujúca dynamika jednoty v mnohosti, a to prinášalo regiónu výmenu a zrýchlený pohyb materiálnych, ale aj duchovných hodnôt. Na Spiši sa vytvárali kultúrne hranice medzi západnou a východnou Európou ako dôsledok pôsobenia ich vzájomnej nesúzvučnej orientácie nacionálnej identity, politickej organizácie, náboženskej filozofie a spoločenskej koncepcie človeka a jeho bytia. Križovatky obchodných a duchovných, politických a vojenských ciest, ktoré vedú cez Spiš vo vertikále sever-juh a v horizontále východ-západ, predstavujú tento región popri iných ústredných vlastnostiach jestvovania zložitého európskeho organizmu, ako región s významným historickým vplyvom v kontexte priebehu dejín Európy.

Idnetitu a neprenosný kolorit poskytuje Spišu v historickom a vývinovom priestore predovšetkým v ňom sústredené duchovné podložie tvorené z empírie, poznania, viery a rozlične motivovanej i orientovanej tvorby. Vytvárajú ju však aj kontrastne spoločensky motivované a dejinne relativizované prejavy strachu a obáv. Architektonicky a svojím významom v dejinách regiónu aj národa, či jeho politickej emacipácie nezastupiteľný symbol Spiša je monumentálny Spišský hrad. Spišský hrad

Jedna z najcennejších pamiatok Spiša, národná kultúrna pamiatka zapísaná spolu s okolím v roku 1993 do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Svojou rozlohou viac ako 4 ha je jedným z najväčších hradných komplexov strednej Európy. Je dokladom vývoja našej architektúry od 12. do 18.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.