referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Eugénia
Sobota, 18. septembra 2021
Elizabeth II. (Kráľovná matka) životopis
Dátum pridania: 23.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: julkakapuletka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 110
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4.3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 7m 10s
Pomalé čítanie: 10m 45s
 
Rok 2002 je rokom veľmi významných osláv nielen v živote Britskej kráľovskej rodiny, ale aj celej krajiny, a v istom zmysle aj celého sveta. Zlaté výročie jedného z najvýznamnejších vládnucich monarchov bolo sledované v mnohých krajinách po celom svete.
Jej veličenstvo kráľovná Elizabeth II. Vykonáva svoju úlohu panovníka s bezchybnou (nepopierateľnou) profesionalitou už 50 rokov. Jej správanie je bezchybné a nikdy po dobu polstoročia na tróne sa nedopustila jediného chybného kroku, a to či už v súkromnom alebo spoločenskom živote.
Ako predpokladanému dedičovi, dostávalo sa mladej princeznej Elizabthe špeciálneho vzdelania v práve a ústavodarných dejinách, aby ju pripraviť na budúcu úlohu panovníka.
Keď nastúpila na miesto svojho otca, kráľa Juraja VI., 6. Februára 1952, mala Elizabeth len 25 rokov. Bola 54 rokov vydaná a mala dve malé deti – princa Charlesa, narodeného roku 1948 a princeznú Annu, narodenú roku 1950. Kráľovná a jej manžel, vojvoda z Edinburghu, dúfali prinajmenšom ešte niekoľko rokov v tešenie sa z normálneho rodinného života, ale nemalo to tak ostať. Zodpovednosť voči monarchii získali prednosť nad všetkým ostatným a spoločenské povinnosti, ktorým sa nikdy nesnažila vyhýbať, nepremenne uberali najväčšou mierou kráľovnin čas a energiu.

Eliazbeth II. Nastúpila na trón 6. Februára 1952, kedy sa svojím manželom, vojvodom z Edinburghu, nachádzali na odľahom mieste, v Treetops v Keni. Správa o smrti jej otca, kráľa Juraja VI., bola zahnaná láskavosťou zo strany manžela. Neskôr, na mimoriadne zvolanej tlačovej konferencii, sa jedného z jej pobočníkov, Majora Charterisa, spýtali, ako prijala túto správu; odvetil: „Statočne, ako kráľovná.“ Taktiež sa jej spýtal, po akom mene si želá byť menovaná. Hoci si mohla vybrať jedno z ďalších mien – Alexandra alebo Mary – či iné meno spájajúce sa s predošlými kráľovnami, odvetila: „Po mne“. A tak sa začala druhá vláda Elizabethy (druhý Elizabethiánsky vek).
Eliazbeth II. Bola najmladšou vládkyňou, ktorá nastúpila na trón odvtedy, ako sa osemnásťročná princezná Victoria stala kráľovnou roku 1837. Pokračujúc v deväťstoročnej tradícii, prebiehala korunovácia vo Westminsterskom opátstve, 2. Júna 1953. Canterburský arcibiskup, Dr. Geoffrey Fisher, pomazal kráľovnú podľa zvyku, zavedeného Charlesom I. svätenou vodou. Ulice lemovali stotisíce mužov, žien a detí, z ktorých mnohí sa pristavili ešte počas predošlej noci, aby si zaistili výhodné miesto.
 
   1  |  2  |  3  |  4    ďalej ďalej
 
Zdroje: Friendship
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.