referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Priemyselná revolúcia
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: martinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 547
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.1
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 3m 30s
Pomalé čítanie: 5m 15s
 
Rozvoj priemyslu začiatkom 19. storočia spôsobil vo Veľkej Británii veľké zmeny. Začali sa prejavovať už v 16. a 17. storočí, kedy si bohatí obchodníci najímali robotníkov na domácu výrobu látok. Prvé stroje umožňujúce hromadnú výrobu textilných látok boli vyrobené v polovici 18. storočia. Obchodníci preto investovali peniaze do tovární, nakupovali nové stroje a najímali robotníkov. V tomto období bolo založených veľa baní a železiarní, v ktorých sa spracúvali nerastné suroviny určené na výrobu strojov. Postupne sa aj v iných priemyselných odvetviach začali zavádzať stroje. Hromadne vyrobený tovar sa predával veľmi lacno doma i v zahraničí. Tieto zmeny spôsobili, že sa celé rodiny sťahovali z vidieka do miest za vidinou pracovných príležitostí. Žili v malých, terasovite postavených domčekoch, ktoré vyrástli hlavne v okolí tovární a baní. Muži, ženy a deti pracovali 6 dní do týždňa denne 12 hodín. Na jednej strane boli platy robotníkov veľmi nízke, na druhej strane sa z majiteľov tovární stali veľkí boháči. Nevyhnutnosť zabezpečiť dopravu tovaru a pracovných síl medzi jednotlivými mestami viedla k rozvoju železníc. Textilná továreň
Robotníci pracujúci v textilných fabrikách na pradiarskych alebo tkáčskych strojoch roky tkali ručne vo svojich domčekoch. Tento spôsob výroby sa nazýval domáca výroba. Prvé stroje boli vyrobené v polovici 19. storočia a urýchlili pradenie i tkanie. Tento spôsob výroby, známy ako továrenský systém, bol však príliš drahý a pre domácich robotníkov zložitý. Majitelia tovární zaviedli stroje do svojich fabrík a zamestnávali robotníkov, ktorí na nich pracovali.
Malí robotníci
Na začiatku priemyselnej revolúcie využívali majitelia tovární detskú pracovnú silu. Deti pracovali až 16 hodín denne a vykonávali rôzne namáhavé práce, napríklad ťahali v baniach po koľajniciach ťažké vagóny plné uhlia.
Rýchle tkáčske stroje
Jeden z nových spriadacích strojov zvaný Jenny spracúval naraz osem nití, ale obsluhoval ho len jeden človek. Stroj vymyslel Angličan James Hargreaves roku 1764 a o pár rokov neskôr roku 1769 bol nahradený vodným rámom, ktorý vyrobil Richard Arkwright. Stroj poháňala vodná energia a nite sa rýchlo pohybovali a točili okolo niekoľkých cievok. O 10 rokov neskôr prišiel Samuel Crompton so svojím pradiarenským strojom, ktorý bol poháňaný parou alebo vodou a mohol spriadať naraz až 1000 nití.
Raketa Georga Stephensona
V 60. rokoch 18.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Podobné referáty
Priemyselná revolúcia SOŠ 2.9634 484 slov
Priemyselná revolúcia SOŠ 2.9673 287 slov
Priemyselná revolúcia 2.9904 363 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.