referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dalibor
Štvrtok, 20. januára 2022
Dejiny štátu a práva na území Slovenska - Mníchovská dohoda
Dátum pridania: 29.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: laffo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 576
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.94 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
29. septembra 1938 sa uskutočnila konferencia štyroch veľmocí v Mníchove. Zišli sa na nej za Nemecko - Hitler, za Francúzsko - Daladier, za Taliansko - Mussolini a za Veľkú Britániu - Chamberlaine. Hitler predložil mapu, ako si predstavuje hranice, a ostatný s ním súhlasili.Chcel dosiahnuť aby územie Sudet ktoré obývali prevažne nemci bolo pripojené k Nemecku. Chamberlaine veril, že Hitlera v jeho útočnom postupe proti Československu možno zastaviť ochotou k ústupkom - táto politika sa nazýva politikou APPEASMENTU. Zástupcovia ČSR čakali, lebo na ich mienku veľmoci neboli zvedavé a na samotnú konferenciu neboli prizvaný. Boli tam len na to aby si vypočuli „rozsudok“. V dohode boli stanovené 4 pásma, ktoré mala nemecká armáda obsadzovať nasledovne I. pásmo 1.-2. októbra, II. pásmo 2.-3. októbra, III. pásmo 3.-4.-5. októbra a IV pásmo 6.-7. októbra. Samotná zmluva hovorila , že územie má byť opustené bez ničenia akýchkoľvek existujúcich zariadení a že československá vláda je za takéto opustenie územia zodpovedná. Hitler už na konferencii obviňoval vládu ČS že dovtedy dovolila zničiť 247 mostov a ešte väčší počet domov. Podľa 3. paragrafu bol vytvorený medzinárodný výbor z Nemecka, Talianska, Francúzska, Spojeného kráľovstva a Československa. Neskôr v ňom mali byť štáty zastúpené veľvyslancami akreditovanými v Berlíne (týto za ITA, FRA, GBR), štátnym sekretárom ministerstva zahraničných vecí (za NEM) a menovaným zástupcom ČS vládoy. Okrem iného mal stanoviť, ktoré ďalšie pásma mali byť opustené do 10. októbra.
5. pásmo, kde sa malo konať ľudové hlasovanie podľa vzoru Sárska, malo byť dočasne obsadené medzinárodnými jednotkami. Výbor štyroch veľmocí mal stanoviť aj spôsob a deň samotného hlasovania (najneskôr však na koniec novembra). Podľa paragrafu 7 zmluvy sa malo zaviesť opčné právo (opčné právo - možnosť voľby medzi 2 právne významnými skutočnosťami, najmä občianstvo). Muselo byť uskutočnené do 6 mesiacov odo dňa uzavretia zmluvy. Paragraf 8 stanovil že sudetský Nemci ktorý si to želajú musia byť do 4 týždňov prepustený z policajných a vojenských jednotiek. Takisto budú prepustení sudetonemecký väzni ktorý si odpykávajú trest odňatia slobody za politické a trestné činy. Dodatkom k dohode Spojené kráľovstvo a Francúzsko zaručili nové medzinárodné hranice ČS proti nevyprovokovanému útoku.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Slovenské a československé dejiny štátu a práva v rokoch 1918 - 1945, Ladislav Hubenák, Dokumenty k dejinám štátu a práva na území Slovenska II., Ladislav Hubenák, Súčasné dejiny práva krajín európy, Jozef Beňa, Svetové dějiny v kostce, Otakar Dorazil, Dějiny Nemecka, Muller, Krieger, Vollrath
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.