referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Drahomíra
Streda, 19. januára 2022
Zvrhnutie carizmu v Rusku a veľká októbrová revolúcia
Dátum pridania: 08.12.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Neo8
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 881
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.5
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 5m 50s
Pomalé čítanie: 8m 45s
 
Roku 1916 už existoval najdôležitejší príznak revolučnej situácie - kríza "vyšších vrstiev". jedným z vonkajších prejavov rozpadu cárskeho režimu bol " ministerský chaos". Od začiatku vojny sa vystriedali štyria ministerskí predsedovia, šesť ministrov vnútorných vecí, štyria ministri vojny atď. čo viedlo k úplnej dezorganizácii moci. Mikuláš II. sa so svojim okolím stále viac ponáral do náboženského mystricizmu, čo rozličným dobroduhom typu Rasputina otváralo cestu k cárskemu dvoru.
Ešte v polovici septembra 1917 V. I. Lenin v liste adresovanom ústrednému, Petrohradskému a Moskovskému výboru strany poukazoval na to, "že boľševici môžu a musia uchopiť štátnu moc do svojich rúk. ....Ide s nami väčšina ľudu. Naše víťazstvo je isté..." napísal V. I. Lenin. Heslo ozbrojeného povstania sa z agitačného zmenilo na heslo činu. 7.októbra, v tomto pre Rusko tak historickom a revolučnom čase, sa Lenin na základe rozhodnutia ústredného výboru strany vrátil do Petrohradu a prevzal vedenie prípravy na povstanie. Druhý deň po príchode napísal článok Rady človeka stojaceho bokom, v ktorom opäť celou váhou zdôraznil nevyhnutnosť dôkladnej prípravy na povstanie a vyzdvyhol požiadavku, aby sa k povstaniu pristupovalo ako k umeniu. V tom istom článku V. I. Lenin rozvrhol vzrový plán ozbrojeného povstania.
10. októbra sa konalo historické zasadanie ÚV SDRS R, na ktorom sa zúčastnilo 12 ľudí. Leninská línia bola schválená 10 hlasmi proti dvom-kamenevovi a Zinovievovi. Zasadanie schválilo V. I. Leninom vypracovanú rezolúciu, ktorá sa stala bojovou smernicvou pre celú stranu - "neodkladne pripravovať ozbrojené povstanie. ÚV konštatuje, že ozbrojené povstanie je nevyhnutné a úplne dozrelo, a navrhuje všetkým straníckym organizáciám, aby sa riadili týmto a z tohto hľadiska prerokovali a riešili všetky praktické otázky...
Na prípravu ozbrojeného povstania ÚV vymenoval politické byro na čele s V. I. Leninom. Dôležitú úlohu pri organizovaní revolučných síl mal Vojenský revolučný výbor. Uznesenie o jeho utvorení na návrh ÚV strany schválil výkonný výbor Petrohradského sovietu. Na dôvernom zasadaní 12. októbra schválili uznesenie o VRV a určili jeho funkciu.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.