referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dana, Danica
Piatok, 16. apríla 2021
Rozpad feudalizmu a nástup kapitalizmu
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: refer
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 523
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.7
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 11m 10s
Pomalé čítanie: 16m 45s
 
Feudalizmus – spoločensko-ekonomická formácia, ktorá je jedným z článkov celostného dialektického procesu vznikania spoločensko-ekonomických formácií v priebehu historického vývinu. Pre feudálne ekonomické zriadenie pri všetkej mnohotvárnosti jeho foriem v rozličných krajinách je príznačné, že hlavný výrobný prostriedok – pôda – je v monopolnej držbe vládnucej triedy feudálov (neraz takmer totožnej so štátom), pričom hospodárstvo udržujú v chode sily a technické prostriedky malých výrobcov, roľníkov. Základný ekonomický vzťah predstavuje feudálna renta, t. j. nadprodukt, ktorý páni (alebo štát) odoberajú výrobcom vo forme povinnej roboty, peňazí alebo naturálií (pracovná, peňažná, naturálna renta).

Kapitalizmus – spoločensko-ekonomická formácia. Jeho základom je súkromné vlastníctvo výrobných prostriedkov a vykorisťovanie námedznej práce. Cieľom kapitalistickej výroby je privlastňovanie nadhodnoty. Základnými triedami kapitalizmu sú proletariát (robotnícka trieda) a buržoázia (pôvodne označenie používané pre sociálnu vrstvu medzi šľachtou a roľníctvom, mestské roľníctvo, ktoré si do konca 18. storočia získalo určité politické postavenie. V marxistickej teórii sa ako buržoázia označuje vládnuca vrstva kapitalistickej spoločnosti, ktorá vlastní výrobné prostriedky a tvorí protiklad k vrstve vykorisťovaných pracujúcich) a medzi nimi je nezmieriteľný triedny boj.

Kapitalistický výrobný spôsob, ktorý ojedinele vznikal v niektorých európskych krajinách už v 14. a 15. storočí, sa od polovice 16. storočia rýchlo rozširoval. V Nizozemsku a v Anglicku a potom aj vo Francúzsku jeho rozvoj urýchlili zámorské objavy, ktoré podstatne prispeli k vytvoreniu dvoch základných podmienok, potrebných na vznik nového, kapitalistického zriadenia: dostatku peňazí a dostatku voľnej pracovnej sily. Vykorisťovaním kolónií , zločinmi, obchodom s otrokmi, pirátstvom a úžerníctvom nadobudli podnikatelia veľké peňažné bohatstvo a vkladali ho do manufaktúrnej veľkovýroby. Súčasne veľká časť roľníkov, najmä v Anglicku, stratila pôdu, a títo bývalí roľníci a s nimi aj remeselníci, ktorých ožobráčili manufaktúry, sa stali námedznými robotníkmi.

V novej kapitalistickej výrobe sa formovali nové spoločenské vzťahy, kapitalistické spoločenské zriadenie. Vo feudálnej spoločnosti boli vládnucou triedou feudáli. Vykorisťovali roľníkov a remeselníkov, ktorí pracovali na ich pôde alebo žili na ich panstve, ale ktorí mali vlastné výrobné prostriedky.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.