referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miroslava
Nedeľa, 5. apríla 2020
Revolučný rok 1848 v Európe a na Slovensku
Dátum pridania: 06.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: afromaniac
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 423
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 9m 30s
Pomalé čítanie: 14m 15s
 
1948 bol prelomovým rokom medzi feudalizmom a kapitalizmom. V roku 1947 postihla Európu neúroda, zapríčinenú nákazou zemiakov. Celková výroba v hospodárstve poklesla o 1/3 a nezamestnanosť sa zvýšila. Taktiež vznikla nová spoločenská vrstva - proletariát, bola to robotnícka trieda, ktorá mala najmenší podiel na správe štátu. V mnohých krajinách narastá nespokojnosť s vládnucimi vrstvami a tiež s cudzou nadvládou. Veľmi dôležitou sa stáva otázka reformy volebného práva.

FRANCÚZSKO
V roku 1915 sa k moci dostávajú k moci Burbonovci. R. 1824 sa na trón dostal KAROL X., ktorý sa snaží o návrat k absolutizmu. To vyvolalo veľké nepokoje, ktoré vyvrcholili r. 1830 júlovou revolúciou. K moci sa dostáva finančná šľachta (buržoázia), ktorá presadila na trón Ľudovíta Filipa Orleánskeho. Keď prišla hosp. kríza, obyvateľstvo ho obvinili z neriešenia krízovej situácie. 22.2.1848 sa malo v Paríži konať predvolebné zhromaždenie (banket) liberálnej šľachty, no finančná š. ho zakázala, čím spôsobila všeobecnú nespokojnosť. Ľudovít Filip sa vzdáva trónu, čo využila liberálna š. a 25.2.1948 vyhlásila republiku. Aby sa udržala pri moci robila rôzne ústupky, ako napr. budovanie tzv. národných dielní. Týmto sa výrazne znížila nezamestnanosť v krajine. V júni 1948 lib.š., ovplyvnená veľkou popularitou, zrušila národné dielne. V krajine vypukli obrovské nepokoje, ktoré však boli potlačené. V decembri 1948 sa prezidentom stáva synovec Napoleona – Ľudovít Bonaparte. O 4 roky neskôr sa vyhlásil za cisára a bol korunovaný ako Napoleon III (Obdobie 2. Cisárstva). Uskutočňoval politiku v prospech buržoázie (bonapartizmus), alebo taktiež politiku cukríka a biča. Všetku moc mala v rukách liberálna šľachta.

NEMECKO
V r. 1806 Napoleon zapríčinil rozpad Svätej Ríše Rímskej. Vzniká tu nemecký spolok BUND, ktorý združoval 35 štátov a 4 mestá. Spoločným orgánom bol snem so sídlom vo Frankfurte nad Mohanom. No aj tak ostáva Nemecko politicky rozdrobené, vo väčšine štátov vládol absolutizmus a poddanstvo. Cieľom tohto obdobia bolo odstránenie tohto režimu. Najsilnejšie postavenie malo Prusko, kde mali veľkú moc veľkostatkári – Junkeri. Boli tiež vysokými vojenskými hodnostármi, odmietali zjednotenie. V r. 1830 vzniklá v Nemecku tajná organizácia – Mladé Nemecko. Zaoberala sa otázkou zjednotenia krajiny. Nešťastný rok 1847 vyvolal nepokoje a ľud podporuje myšlienku zjednotenia.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.