referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Ľubomíra
Utorok, 9. augusta 2022
Mohamed jeho život a vznik islamu
Dátum pridania: 18.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: suzuki
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 096
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 4
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 6m 40s
Pomalé čítanie: 10m 0s
 
Mohamed
Z jeho vízií sa zrodil islam

Snom Araba Abula Kasima Ibn Abdallaha, neskôr zvaného Mohamed, vysoko velebný, bolo zjednotenie arabských kmeňov pod zástavou nového náboženstva – islamu. Mohamed sa narodil okolo roku 570 v Mekke a zomrel roku 632 v Medíne. Jeho podoba sa nezachovala. Korán totiž zakazuje zobrazovať ľudí. V priebehu rokov vyšli z arabskej púšte tri veľké svetové náboženstvá: prvé bolo židovské, potom kresťanské a napokon islam. Tento jav dosiaľ nik nedokázal jasne vysvetliť. Podporovala hlboká osamotenosť človeka v nekonečnej pustatine hľadania Boha, presnejšie jediného Boha? Boli semitské národy predurčenými bohohľadačmi a zakladateľmi náboženstiev?
Prirodzene, spomenuté náboženstvá navzájom mnohorako súvisia. Kresťanstvo ráta medzi svoje sväté knihy aj Starú zmluvu Židov, islam pokladá za svojich prorokov okrem židovských aj Jána a Krista. Jeruzalem je pre všetkých sväté mesto. Zároveň sú však rozdiely medzi nimi dosť veľké na to, aby už stáročia bojovali proti sebe ako úhlavní nepriatelia. Mohutné armády niesli pred sebou zástavy svojho vierovyznania a pokúšali sa v mene svojho Boha dobyť svet. Platí to predovšetkým o islame. Už sto rokov po Mohamedovej smrti sa ríša islamu rozprestierala od Indie až po Pyreneje.
Mohamed, zakladateľ tohto svetového hnutia, bol pôvodne jednoduchým pohoničom tiav. Narodil sa okolo roku 570 v Mekke a patril ku kmeňu Kurajšovcov, teda k vládnucej aristokracii, jeho rodina bola však chudobná, rodičia mu skoro zomreli a vychovával ho rovnako chudobný strýko, preto sa nenaučil čítať ani písať a po celý život ostal analfabetom. Keď mal dvadsaťštyri rokov, oženil sa s bohatou, podstatne staršou vdovou Chadídžou, u ktorej už dávno predtým pracoval. Nebol to však obyčajný človek, ktorý sa venoval len obchodom a zakladal si na svojich úspechoch ako vodca karaván. Naopak, podľa ústneho podania sa utiahol do opustených jaskýň na vrchu Hirá a celé dni meditoval. Jednoduché zhromažďovanie bohatstva ho akiste neuspokojovalo. Na vlastnej koži poznal biedu chudobných, nespravodlivosť vládnucich, neuspokojoval ho život, v ktorom zvíťazili iba peniaze. Z času na čas sa stretával na svojich obchodných cestách so židmi a kresťanmi a počúval ich učenie.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Ľudia, ktorí zmenili svet
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.