referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Nedeľa, 19. mája 2024
Louis Pasteur životopis
Dátum pridania: 22.01.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Maruska
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 482
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.92 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Francúzsky chemik, Louis Pasteur sa narodil 27. Decembra 1822 ako syn majiteľa garbiarne. Odmietol ísť v otcových šlapajach, študoval na učiteľa chémie a vypracoval sa až na riaditeľa vedeckých štúdií.
V roku 1860 sa vydal na horolezecký výstup do Alp, kam viezol so sebou 30 zatvorených baniek s kvapalným roztokom kvasiniek a cukru. Ich obsah predtým kontaminoval baktériami tak, že ich vystavil prašnému prostrediu. V čistom horskom vzduchu vo výške asi 1500m, banky otvoril, naplnil ich horským vzduchom, potom znova utesnil, aby neskôr vo svojom parížskom laboratóriu ukázal,že kvapalina ani neskvasila,ani sa nezačala rozkladať.
Jeho zistenie bolo začiatkom technológie usmrcovania baktérií v mlieku, víne, a pive - nápoje sa stali ovela chutnejšími a zdravotne neškodnejšími. Choroby tekutín podla Pasteura spôsobujú baktérie, žijúce v nižších nadmorských výškach, ktoré majú zlý vplyv na zdravie živých organizmov.
Cisár Napoleon 3. neskôr Pasteura poveril výskumom baktérií, ktoré znižujú kvalitu francúzskeho vína.Výsledky jeho testov ukázali, že mikróby spôsobujúce kvasenie vína sa usmrcujú pri teplote 55°C. Kvalita vína sa pritom nemení. Túto metódu, nazvanú pasterizácia, použil aj na usmrcovanie mikróbov v mlieku.
Pasteur vyvrátil chybnú mienku o tom, že baktérie vznikajú dôsledkom kazenia potravín, ktorá vznikla cca 200 rokov skôr. Pasteur bol prvý, kto tento názor opravil – baktérie sú príčinou kazenia potravín.
Veľa času pracoval na vývoji lieku na prevenciu kuracej cholery a slezinnej sneti. Vypozoroval, že zvieratá, ktoré nákazu raz prežili, sa už nikdy viac nenakazili. Zaočkoval ich teda oslabenými baktériami nákazy a poskytol im tak doživotnú imunitu.
Venoval sa i možnostiam liečby a prevencie besnoty. U ľudí, ktorých pohrýzli zvieratá nakazené besnotou, bola inkubačná doba 3 až 12 týždnov. Potom sa dostavili kŕče, neschopnosť prijímať tekutiny a delírium. Obete umierali pár dní po prepuknutí choroby. Jediná liečba, ktorá častokrát bola príčinou smrti pacienta, spočívala vo vypaľovaní rán kyselinou karbolovou alebo rozžeraveným železom. Pasteur chcel objavit humánnejšiu metódu liečby a tak testoval asi 50 psov nakazených besnotou. Z testov zistil, že baktérie besnoty sa vyskytujú v slinách a nervovej sústave chorých zvierat. Na jar roku 1884, po stovkách pokusov na psoch a králikoch vypestoval vakcínu, ktorá obsahovala oslabenú formu výrusu besnoty.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Reader´s Digest Výber: Ako funguje svet?
Podobné referáty
Louis Pasteur životopis SOŠ 2.9711 634 slov
Louis Pasteur životopis SOŠ 2.9721 343 slov
Louis Pasteur životopis SOŠ 2.9426 689 slov
Louis Pasteur životopis SOŠ 2.9753 454 slov
Louis Pasteur životopis SOŠ 3.0085 3515 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.