referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Gertrúda
Štvrtok, 19. mája 2022
Vývoj tankov a pôsobenie v 1. svetovej vojne
Dátum pridania: 05.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: a1843
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 4 104
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 13.7
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 22m 50s
Pomalé čítanie: 34m 15s
 
Primitívne začiatky tankov


Vo vojnách, najmä tej prvej svetovej sú známe také útoky ako obliehajúci vojaci si rýchlo kopú obranné zákopy a bunkre čo možno najbližšie k nepriateľovi a potom pomocou delostrelectva sa dostať čo ešte viac bližšie a zaujať " využiteľné super miesto" na bojovom fronte. Delostrelectvo slúžilo ,len ako podpora pre " pešiakov" , ktorý potom zo svojich síl sa snažili zaujať pozície v nepriateľskom priestore. Išlo tu aby vznikla frontová medzera a aby ňou prešla kavaléria aby prenasledovala porazeného nepriateľa a fronta bola prelomená. Táto teória sa v minulosti uplatňovala veľmi spoľahlivo aj pri dobývaní pevností , ale pri aplikácií na obranný systém stretavajúci sa s niekoľko 100km dlhých zákopových línií sa už začali prejavovať nedostatky .
Už len preto keď napr. pechota urobila tú tzv. medzeru v nepriateľskom priestore , stará myšlienka rozvinúť sa a prelomiť obranu sa neukazovala ako použiteľná ,lebo fronta bola 1,5 km hlboká a 100 a viac km dlhá. A ešte jeden detail : Keď začnú strieľať tie ničivé delostrelecké delá na nepriateľa vytvoria na povrchu zeme diery čiže krátery a dosť bahnitý terén kde by sa asi najlepšie ujala nejaká poľnohospodárska plodina , než by cezeň mali behať stovky peších vojakov a celá kavaléria a preto sa nemohla cez tú medzeru výťazne prehnať .Ale čo je tu najviac podstatné , že Nemci mali zbraň , ktorú ešte v roku 1870 nemali a to bol gulomet a ostnatý drôt. Jednoducho povedané : gulomet je skrytý v zákope , alebo v kryte a potom keď delostrelectvo prestalo tak sa vybral a s radosťou posielal peších vojakov na druhý svet. Pre nepriateľa nerobilo žiadny problém v okamihu vybrať gulomet a muníciu. Už v tej dobe mal gulomet 10 ran/s. Už to je dosť nie? No ešte nie oni pešiakom postavili aj prekážky aby sa potrápili ( ostnatý drôt). A tak sa gulomet stala veľmi obávanou zbraňou .
Problém sa štiepil na dve otázky. Zdolanie ostnatého drôtu a ochrana vojaka pred strelami z gulometu. V prvom rade si musíme uvedomiť a predstaviť ,že ostnatý drôt nebol len taký obyčajný ako ho poznáme dnes ,ale omnoho iný : Samotný drôt bol silnejší , tvrdší a ostne dlhšie , vo skutočnosti sa niektoré nemecké drôty ani drôtom nepodobali , ale pripomýmali úzky kľukatý oceľový pruh odolný voči guľkám aj kliešťam.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.