referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Roman, Romana
Piatok, 23. februára 2024
Egypt, Nová ríša
Dátum pridania: 20.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Horskjmi 91
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 317
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.2
Priemerná známka: 2.99 Rýchle čítanie: 2m 0s
Pomalé čítanie: 3m 0s
 
Egypt a Nová ríša
Nová ríša je treťou hlavnou časťou egyptských dejín.Bol to čas umeleckých úspechov,vojenskej moci, prosperity v domácnostiach a prestíže za hranicami.PoStrednej ríši ovládli slabý a rozdelený Egypt na 100 rokov Hyksósovia z Kanaánu. Panovali v Dolnom Egypte na severe. Okolo r.1550 pred naším letopočtom povstala hornoegyptská kráľovská rodina, vyhnala Hyksósov a znovu zjednotila celú krajinu. V r. 1532 nastúpili na trón Ahmóse, založil 18.dynastiu a stal sa prvým faraónom Novej ríše-zlatého veku Egypta. Jeden z jej prvých faraónov, Thutmóse I., dobyl okolo r.1500 pred naším letopočtom Palestínu a krajiny západne od Eufratu. Počas panovania Amenhotepa III. bola Nová ríša s hlavným mestom Tébami (Véset) bohatá a prosperujúca.
Roľníci a robotníci žili jednoducho,ale šľachta viedla prepychový život. Podľa práva si boli muži a ženy rovní a ženy vlastnili majetok. Ženy mohli vykonávať jednu so štyroch profesií: kňažka, pôrodná baba, tanečnica alebo oplakávačka. Okrem šľachty najvyššie miesta s egyptskej spoločnosti zastávali pisári a kňazi.
ACHNATON
-najzvláštnejší panovník (najskôr sa volal Amenhotep IV. a potom si zmenil meno na Achnaton).
Z Atona, Slnka, vytvoril jediného egyptského boha a odstránením bohov a zložitých tradícií sa pokúsil reformovať egyptské náboženstvo.
-vybudoval nové hlavné mesto zasvätené Atonovi. Dal mu meno Achetaton-"Atonov obzor".
Jeho manželka kráľovná Pefertiti nebola kráľovského pôvodu a možno ani nebola Egypťanka.
Keď Achnaton zomrel, kňazi starých bohov sa dostali k moci a uctievanie Atona sa obmädzovalo.
Jeho nové mesto opustili a ako keby ani nikdy neexistovalo.
TUTANCHAMON
Väčšinu panovníkov Novej ríše pochovali v Údoli kráľov, v hrobkách vytesaných hlboko do skaly. Ale zlodeji sa dostali aj tam.
Zachovala sa len jedna takmer nedotknutá hrobka-chlapčenského kráľa Tutanchamona, ktorý nastúpil na trón po Achnatonovi a zomrel
skôr,ako dosiahol vek 20 rokov.
Egypt si na istý čas udržal moc, najmä za panovania Sethiho I. a jeho syna Ramesse II., Veľkého, z 19. dynastie, ale po nástupe slabších panovníkov na trón kňazi prevzali moc a Egypt podľahol cudzím útočníkom.
 
Zdroje: Encyklopédia svetových dejín
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.