referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vendelín
Streda, 20. októbra 2021
Boľševický prevrat v Rusku
Dátum pridania: 24.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dpsoft
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 363
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.4
Priemerná známka: 3.00 Rýchle čítanie: 2m 20s
Pomalé čítanie: 3m 30s
 
BOĽŠEVICKÝ PREVRAT V RUSKU, rok 1917

Po neúspešnom júlovom puči musel Lenin utiecť z Ruska keď bol naňho udaný zatykač, nezúčastnil sa teda októbrovej revolúcie a zastupoval ho Trockij. Lev D. Trockij bol revolucionár, ktorý niesol všetky Leninove ideály, bol schopný organizátor a po Leninovi a Stalinovi bol tretí najvýznamejší komunista. Lenin vypracoval v ilegalite plán prevratu, vrátane vytvorenia štábu, zoznamu a činnosti spoľahlivých plukov, postup obsadzovania budov, zatýkania a vytvorenia robotnícko-roľnickej triedy. 1.11.1917 vyšla v tlači správa o puči, ale málokto veril v jeho úspech. 28.10.1917 sa začal vytvárať vojenský revolučný výbor, ktorý plnil všetky boľševické plány. Alexander F. Kerenskij bol najprv spojenec boľševikov, ale bol zástancom demokracie a neskôr ich nepriateľom. Lenin bol proti demokracii, bol zástancom diktatúry. Kerenskij považoval boľševikov za hrozbu, chcel zabrániť revolúcii, potom chcel Rusko vrátiť do vojny, z ktorej odišlo, proti čomu boľševici bojovali. Lenin vyhlásil, že je treba skoncovať s jeho vládou.

5.november. Vojenský revolučný výbor zameral na získanie vojenských Petrogradských jednotiek (už celkom verejne). Problémy sú s Petropavlovskou pevnosťou. Kerenskij sa pokúsil aktivizovať vojenské jednotky na obranu vlády.
6.november. Kerenskij vydal zatykač na členov výboru a zakazoval boľševické listy. Trockij na zasadaní Petrogradského sovietu presvedčoval váhajúcich boľševikov. Vláda zjavne nemala dostatočnú vojenskú silu. Večer. Boľševici obsadzujú nádražie, elektrárne, mosty, banky, telegraf a pod. Sovieti opísali revolúciu asi takto: milióny boľševikov obsadili zimný palác, všetkých vystrieľali, atď. Avšak boľševikov bolo pomerne málo, počet bojujúcich menej ako 10000 a počet mŕtvych- asi šiesti boľševici. Útok na Zimný palác, ako o ňom napísal
menševik (akási opozícia boľševikov) N.N.Suchanov: "Zástup niekoľkokrát zaútočil,
ale keď junkeri vystrelili-ustupoval. Strieľali vraj do vzduchu...hluk na chodbách. Vniklo 100 boľševikov; stráž ich považovala za deputáciu z radnice. Nepriateľská tisícina sa dala bez námahy odzbrojiť. Bolo hlásené: junkeri tej a tej školy odišli. Nie je možné nepoznametať: obidve strany sú vo fanatickej nálade a mlátia sa ako levy."

7.november. Boľševici obsadili už celý Petrograd. O štrnástej sa konal onen mimoriadny zjazd Petrogradského sovietu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: M. Švankmajer, V. Veber, Z. Sládek, V. Moulis: DEJINY RUSKA, www.referaty.sk
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.