referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Júlia, Juliana
Streda, 22. mája 2024
Vojtech Zamarovsky Príčiny peloponézskej vojny
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Tinka
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 507
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.9
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 3m 10s
Pomalé čítanie: 4m 45s
 
Vojtech Zamarovský: Grécky zázrak
PRÍČINY PELOPONÉZSKEJ VOJNY

Sparta vystupovala s nárokom na vedúcu úlohu v Grécku. Rovnaké ambície ako Sparta ale mali aj Hellady a samozrejme aj Atény. Vzhľadom na silu svojho loďstva zaujali vedúce miesto v Délskom spolku, postavili sa na čelo boja za vyhnanie Peržanov z Európy a maloázijského Grécka, vystúpili na obranu Grékov v trakii a čiernomorí, zmarili posledný pokus Peržanov o ovládnutie Kypru. Sparta sa týmto bojom proti spoločným nepriateľom Grékov vyhla: sústredila sa na získavanie a upevňovanie pozícií vnútri Gréckeho sveta. Vyslala vojská do Boiotie, Fokidy a Tessalie, aby tam zbavila vplyvu Atény, a sčasti sa jej to podarilo. Odlákala od Argu Mykény a Tiryns a potom ho prepadla.Argejčania sa však ubránili a v odvetnom zápase obidva tieto starobylé hrady premenili na trosky. Zblížila sa s tradičnými nepriateľmi Atén, najme s Megarou a Aiginiou, a uzavrela s nimi spojenectvo. Podporovala Korint, ktorý trpel Aténskou obchodnou konkurenciou, a postupne pretiahla na svoju stranu aj dalších členov Délskeho spolku. Nakoniec z nich vytvorila Peloponézsky spolok. Aténčania sa tomu márne usilovali zabrániť; Periklovou peloponézskou výpravou si spartských spojencov iba odcudzili. Pretvorili teda zvyšok Délskeho spolku na Aténsky spolok a sprísnili kontrolu nad jeho členmi. Bez ohľadu na sťažnosti, že sa správaju nie ako voči spojencom, ale ako voči poddaným, upevnili v ňom svoje vedenie a preniesli rozhodovanie o spolkových veciach i spolkovú pokladnicu do Atén. Výsledkom toho bol vznik Aténskej ríše (arché).Napriek tomu sa nevzdali myšlienky na
vzkriesenie Gréckej jednoty.Z Periklovej iniciatívy zvolali roku 446 p.n.l. do Atén panhellénsky zjazd, ktorého prvým bodom mala byť porada o obnovení chrámov spálených barbarmi a hlavnou úlohou dohoda o mieri a spolupráci medzi Hellénmi. Zjazd sa však pre odpor Sparty nezišiel a rozdelenie Grécka na dva bloky sa utvrdilo. Periklés sa teda pokúsil zabrániť ich zrážke a vyslal do Sparty desaťčlenné posolstvo na 30 ročný mier. Spartania navrh prijali, no tento mier trval iba 14 rokov. Roku 431 p. n. l. vypukla peloponézska vojna , ktorá sa pretiahla na 27 rokov. Ako každá občianska vojna , prevýšila svojimi hrôzami vojnu s cudzincami.
Bezprostredná príčina peloponézskej vojny bola v Gréckych podmienkach ešte banálnejšia ako v našich trebárs sarajevský atentát.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.