referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Dorota
Pondelok, 6. februára 2023
Komunizmus v Európe
Dátum pridania: 25.02.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: dpsoft
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 339
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.3
Priemerná známka: 2.95 Rýchle čítanie: 2m 10s
Pomalé čítanie: 3m 15s
 
KOMUNIZMUS V EUROPE 1918-1922

"Nech žije svetová socialistická revolúcia." Tento Leninov výrok ohromil všetkých prítomných. Lenin to povedal krátko po jeho príchodu do Petrogradu. Avšak myslel to úplne vážne. Boľševici mali príležitosť. Na jar 1918 zaútočili Nemci na Rusko. Boľševici (komunisti) odmietli uzavrieť mier. Na Slovensku ľudia protestovali proti vojne, 1.mája protestovalo asi 2000 ľudí v liptovskom mikuláši, ku ktorým sa prihovoril maršalka a hlasista Šrobár. Koncom mája 1918 v Rusku vznikla Československá komunistická strana. Slovenskí vojaci protestovali v noci 12.-13. mája v srbskom Kragujevaci, po potlačení vzbury boli 44 z nich popravení.
1919. Okolo tohoto roku som toho veľa nenašiel. V tomto roku bol Lenin postrelený. Keď hovoril pred továrňou, bol postrelený do hrdla a do hlavy. Spôsobovalo mu to bolesti hlavy. 1920. Bolo založené Rudé právo. Boľševici dostávajú ďaľšiu šancu na svetovú revolúciu. Poľská armáda tiahla na Ukrajinu a dobyla Kijev. Poliaci chceli rozšíriť svoj štát na východ. Lev Davidovič Trockij a Rudá armáda a ukrajinský ľud boli proti nim, a tak museli Poliaci ustúpiť. Generál M.N. Tuchačevskij zahájil protiofenzívu, avšak bol porazený.
"Zázrak na Visle". Poľsko sa už nemohlo pripojiť k Rusku a ani kapitalizmus neskončil.
Na jeseň Rusko uzavrelo s Poľskom mier. 1921. V Československu bol založený Komunistický zvaz mládeže. Konal sa ustanovujúci zjazd KSČ. Rusko uzavrelo mierovú zmluvu s Poľskom. Skončila občianska vojna. 1922. Na medzinárodnú konferenciu v Janove prišli sovietski delegáti "ako obchodníci" a šéfovi sovietskej delegácie G.V. Čičerinovi povedali, aby nehovoril o nevyhnutnosti násilného prevratu a krvavého boja (práve to boli Leninove ideály). Čičerin použil termín mierová koexistencia. Nakoniec to skončilo Rapallskou zmluvou. To bol úspech sovietskej vlády. Zrušilo to jednotu západných zemí. Boľševici smerovali na západ.
Lenin hovoril že to kedysi inak boľševici očakávali, ale ešte videl šancu. Krátko na to ho začala bolieť hlava ešte viac. Lenin už nebol schopný práce, a tak sa utiahol do dediny Gorkij, kde v roku 1924 zomrel. Vráťme sa ešte do roku 1922. Bol založený Zvaz Sovietskych Socialistických Republík, čiže Rusko, Ukrajina, Bielorusko
a Zakaukazská ľudová republika (asi časť Ukrajiny), hlavné mesto Moskva. Bola založené komunistická strana Chile. Konal sa 11. zjazd komunistickej strany Ruska.
 
Zdroje: www.kss.sk, Vojenskoplitický zápisník 1982, Švankmajer-Veber-Sládek-Moulis: Dejiny ruska
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.