referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Jarolím
Piatok, 30. septembra 2022
Podtatranské múzeum v Poprade
Dátum pridania: 23.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: braniislav
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 451
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 1.7
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 2m 50s
Pomalé čítanie: 4m 15s
 
Naše múzeum vzniklo v roku 1885 a jeho prvý názov bol Karpatské spolkové múzeum. Avšak ešte predtým, v roku 1882, otvorili sa brány Tatranského múzea v terajšej mestskej časti Popradu – Veľkej. Vznik týchto dvoch múzeí sa spája so škriepkami obidvoch miest o tom, kde bude stáť nové múzeum, a keďže sa nedohodli, postavili si obe mestečká svoje vlastné múzeá. Pozemok na stavbu budovy daroval hotelier a vtedajší majiteľ pivovaru Dávid Husz. Obe múzeá vykonávali činnosť vedľa seba až do roku 1945, keď boli poštátnené a prevezením zbierok múzea vo Veľkej bolo založené spoločné múzeum pod názvom Tatranské múzeum okresu Popradského. V roku 1961 bolo múzeum premenované na Podtatranské múzeum. Na sklonku roku 1980 rozšírilo múzeum svoj základný majetok o ďalší objekt odkúpením modrotlačiarenskej dielne v Hranovnici. Žiaľ, zatiaľ sa však nepodarilo túto budovu zrekonštruovať a dať ju do užívania.
Pýchou múzea je nález travertínového výliatku mozgovej časti lebky predneandertálskej ženy v Gánovciach. Jej vek sa odhaduje na 120 000 rokov. Objavil ju domáci obyvateľ Koloman Koky, ten ju predal údajne len za 100(!) Sk archeológovi J. Petrbokovi. V súčasnosti je originál uložený v trezore pražského Národného múzea. Archeologická zbierka Podtatranského múzea i ďalšie zo spišského regiónu spolu s typologicky rôznorodou cirkevnou architektúrou poodhaľujú bohatú minulosť, na ktorú sme právom hrdí.
Historický fond Podtatranského múzea je veľmi rôznorodý. K najpočetnejšie zastúpeným zbierkam patria predmety cechového charakteru /cechové nádoby, zvolávacie tabuľky, vývesné štíty, cechové znaky, cechové artikuly, výučné listy, cechové pečatidlá, ktoré sa ukladali do cechových truhlíc/ a tiež samotné výrobky rôtnych cexchov, napríklad gombíky,hrebene, zámky, kľúče, sedlá atď, ktoré sú dokladom veľkej zručnosti a šikovnosti jednotlivých majstrov a v konečnom dôsledku aj rkážkou ich estetického cítenia a vnímania danej doby. Zo súboru cechových zbierok upozorňujem na vývesný štít príslušníka mäsiarskego cechu, ktorý vykladal v pôstne dni, keď predával iba ryby. Sú na ňom po obvode zavesené drevené vyrezávané ryby v strede sú zavesené dve duevené näsiarske mäsiarske sekery. Na jednej z nich je datovanie 1590. Najstarším datovaným cechovým znakom /1634/ je medený cechový znak mäsiarov z Veľkej. Svojim vyhotovením a farebnosťou zaujme aj cechový znak spojeného cechu spišských obchodníkov, drevený z 18. storočia.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.