referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Edita
Nedeľa, 26. septembra 2021
Francois-Marie Arouet Voltaire životopis
Dátum pridania: 25.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: haliduro
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 663
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.5
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 4m 10s
Pomalé čítanie: 6m 15s
 
Voltaire bol fráncúzskym filozofom, spisovateľom, historikom a významným predstaviteľom buržoázneho osvietenstva. Bojoval proti Cirkvi a absolutizmu.
Poznanie transcendentného (napr. ohľadne nesmrteľnosti duše) považoval za nemožné. Voltaire útočil proti dogmotvorbe cirkvi. Na rozdiel od Roussea podčiarkoval hodnotu kultúry a vývin svetových dejín exponoval ako boj človeka za pokrok a vzdelanie. Narodil sa v r. 1694 v Paríži. Pochádzal zo strednej triedy, otec mu bol právnikom. Chodil do Jezuitského kolégia Ľudovíta Veľkého v Paríži. Potom išiel študovať právo, tu však dlho nevydržal, a tak odišiel. Získal si povesť duchaplného mladíka, rozprával satirickí verše a vtipy – Pamflety. Tieto pamflety boli uštipačné, vtipné a nezriedka aj kruté. Za túto satiru bol uväznený Filipom Orleánskym, ktorý vládol namiesto neplnoletého Ľudovíta XV vo Francúzsku, v r. 1717 v Bastile. Tu strávil jedenásť mesiacov a tu aj napísal epické básne Henriáda, tým si krátil čas. Svojimi literárnymi dielami si získal povesť najvtipnejšieho autora. Tvrdilo sa o ňom, že tvorí tak ľahko ako my dýchame. Písal aj desať hodín denne. Bol vtipný až ironický a veľmi dobre vedel dvoriť ženám. Kedže ľudia jeho knihy kupovali, stal sa veľmi rýchlo bohatým. Podľa parížskych šlachticou však človek z ľudu by mal byť skromný a tým mysleli nie bohatý tak, ako šlachta. On nebol skromným človekom , a preto sa dostal do potíčky z istým šlachticom, menom Rohan. Ten ho dal zbiť a znovu bol uvrhnutý do Bastily v r.1725. Bol však prepustený pod podmienkou, že opustí Francúzsko. Odišiel teda do Anglicka, kde strávil asi 2,5 roka. Tu sa naučil po Anglicky a stretol tu mnoho významných osobností, ako napríklad John Locke, Francis Bacon, Isaac Newton a William Shakespeare. Najviac ho na Aglicku zaujal ich politický systém. Anglická demokracia a osobná sloboda boli vo veľkom kontraste s politikou vo Francúzsku. Nikto tu nemohol byť zatknutý na základe zatykaču vydaného nejakým pánom bez poriadneho súdu.
Po návrate do Francúzska napísal v r. 1734 Filozofické listy, volané aj Listy o Anglicku. Táto kniha znamená právny začiatok francúzskeho osvietenstva. Po vydaní tejto knihy bol opeť nútený odísť.
Potom žil 15 rokov v Cirey po boku Pani du Chatelet. Boli však len priatelia. V r. 1750, keď Pani du Chatelet zomrela, odišiel na pozvanie Fridricha II do Nemecka. Potom, ako sa povadil z Fridrichom II, Fridrich II dal Voltaire aj uväzniť, z Nemecka v r. 1753 odišiel. Nakoniec sa v r.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Zdroje: Michael, M., H.: 100 najvplivnejších osobností dejín., M., M., Rozentáľ + mnoho ostatných autorov: Filozofický slovník, Kronika ľudstva, Časopis Historická revue, číslo 1, ročník 4.
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.