referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Zora
Sobota, 22. januára 2022
Druhá svetová vojna (od pádu Stalingradu po mier)
Dátum pridania: 30.03.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: subside
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 920
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3.8
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 6m 20s
Pomalé čítanie: 9m 30s
 
Formovanie protihitlerovskej koalície
Atlantická charta -14.8.1941 –podpísaná na krížniku pri pobreží Newfoundlandu Churchilom, Rooseveltom, neskôr sa pripojil ZSSR. Hlavné princípy vedenia vojny a povojnového usporiadania sveta v 8. bodoch: zničenie fašizmu, obnova práv národov, nastolenie mieru, hospodárska spolupráca na základe rovnosti. 1.1.1942 Washingtonská deklarácia -26 štátov vrátane ČSR, do konca vojny 50 štátov na strane spojencov- dohodou sa vylúčila možnosť podpísania separátnych mierov s krajinami Osi, mobilizácia všetkého ľudského a vojenského potenciálu na boj proti nepriateľovi.
Vojna v Európe
Bitka pri Stalingrade (dnešný Volgograd) je rozhodujúcou, najkrvavejšou a najväčšou bitkou II. sv. vojny. Koncom roku 1942 prenikla armáda pod vedením generála Fridricha von Paulusa do Stalingradu. Nemci chceli dobyť mesto, pretože bolo bránou k životne dôležitým ropným poliam na Kaukaze. I keď sa Nemcom darilo – obsadili až 90% mesta, podcenili silu Červenej armády. Boje trvali ťažkých 69 dní. Obranu mesta viedol gen. Čujkov, neskôr ho vystriedal Chruščov. Rusom sa podarilo zastaviť nemeckú ofenzívu a Nemci sa ocitli v „kliešťach“ – Hitler: boj do posledného muža. Paulusovi sa snažil prísť na pomoc veliteľ Erich von Mainstein, ale neúspešne. Paulus sa aj napriek Hitlerovmu rozkazu odhodlal 2. februára 1943 kapitulovať. Hitler očakával, že Paulus zahynie v boji a vymenoval ho za poľného maršála. Paulus však nepadol a stal sa tak jediným nemeckým poľným maršálom zajatým v boji. Bitka v Stalingrade znamenala obrato vo vývoji II. sv. vojny.
Bitka pri Kursku-júl 1943-najväčšia tanková bitka v dejinách. Bojovalo s v okolí Kurského oblúku a u mesta Orel. Taktika „spálenej zeme“ –pomsta Nemcov na civilnom obyvateľstve za Stalingrad. Bitka sa skončila víťazstvom Nemcov, avšak ich materiálne straty boli privysoké (Pyrrhovo víťazstvo).
Vylodenie na Sicílii-10. júl 1943. V septembri bola zvrhnutá Mussoliniho vláda. Bol uväznený, ale nacisti znovu obsadili stredné a severné Taliansko a Muss. oslobodili. Na okupovanom území bola vytvorená fašistická bábková vláda pod vedením Muss.-Republica de Salo. Taliansko sa však definitívne pridalo do protihitlerovskej koalície. Vojna v Afrike- porážka nemecko-talianskych vojsk po prudkých bojoch v Tunisku v máji 1943-koniec bojov v Afrike.
Vojna v Tichomorí
Japonnská ofenzíva len na území Činy, v januári 1943 vyhnaní amer.-austral. Vojskami z Novej Guinei. Boj o ostrov Guadalcanal od septembera ’42 do januára ’43.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Zdroje: Dejepis v kostce II
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.