referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Václav
Streda, 28. septembra 2022
Slovenské zahraničné vysielanie
Dátum pridania: 10.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: ninkac
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 8 609
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 33.2
Priemerná známka: 2.96 Rýchle čítanie: 55m 20s
Pomalé čítanie: 83m 0s
 
Rádio Slobodná Európa a Slováci


Po Churchillovom prejave vo Fultune (1946), po prijatí Trumanovej doktríny (1947) a po začatí hospodárskej pomoci európskym krajinám na základe Marshallovho plánu (1947) bolo jasné, že Západ si priznal, aké chybné boli jeho rozhodnutia za vojny (v Teheráne a na Jalte), že treba korigovať rozdelenie Európy na záujmové sféry a utvoriť koncepciu globálnej obrany demokratických práv, sebaurčenia národov a mocenských záujmov západných demokracií v Európe, i na svete vôbec. Po skončení druhej svetovej vojny nik nepomýšľal na nové vojnové dobrodružstvo, ale pri výbojnej Stalinovej politike, ktorej cieľom bolo dobytie sveta pomocou medzinárodného komunizmu, Západ nemohol vylúčiť ani túto eventualitu. A tak na jednej strane nastalo mohutné propagačné ťaženie proti komunistaickej mocenskej a politickej agresii utvorením amerického Free Europe Committee v New Yorku a zároveň budovaním silného vojenského spojenectva západných štátov - Atlantického paktu so sídlom vo Washingtone. Západ čelil Sovietom aj vojensky.
Američania ako vedúca mocnosť Západu pozorne sledovali vývoj v európskych krajinách, ktoré sa dostali do sovietskej sféry. Povzbudivo tu pôsobili volebné výsledky v Poľsku, Maďarsku a na Slovensku, 1 kde sa ukázala sila demokratického zmýšľania obyvateľstva. Tieto sily chceli Američania podporovať a povzbudzovať v ich odpore proti komunizmu. Tak Výbor pre slobodnú Európu pod vedením C. D. Jacksona budoval už v roku 1949 rozhlasovú stanicu Slobodná Európa (REF), ktorá 1. mája 1951 začala vysielať do Československa.2 Ohlas tejto nákladnej akcie, o ktorej Sovieti nepredpokladali, že ju Američania spustia v takomto mohutnom rozsahu, bol pre sovietskych stratégov šokujúci. Silu rozhlasových vysielaní spoznali Američania už za sovietskeho mocenského prenikania do Grécka, počas kórejskej vojny a pri obrane západných záujmov na strednom východe. K tomuto kroku s nasadením silnej vysielacej techniky a s početným personálnym aparátom sa odhodlali preto, aby preniesli hlas slobody a demokracie za "železnú oponu".
C. D. Jackson už 1. mája 1951 pri otváraní vysielania do Československa povedal, že je to po prvý raz v dejinách, čo jeden národ dáva inému národu taký významný dar, ako je rozhlasová stanica, ktorá má plniť úlohu domácej opozície.
C. D.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: 1. SLOVENSKÝ POVOJNOVÝ EXIL, Zborník materiálov zo seminára Dejiny Slovenského exilu po roku 1945; Dr. MARUNIAK Peter, Dr. GRÁCOVÁ Genovéva, Dr. REHÁK Juraj CSc. Martin: Matica slovenská, 1998 ISBN 80 - 7090 - 453 - 4, 2. www.referaty.sk
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.