referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Alojza
Sobota, 23. októbra 2021
Veľká pyramída v Gíze
Dátum pridania: 11.04.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Aifel
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 242
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 0.9
Priemerná známka: 3.01 Rýchle čítanie: 1m 30s
Pomalé čítanie: 2m 15s
 
Cheopsova, niekedy nazývaná aj Veľká, pyramída v Gíze je jediným zo siedmich divov sveta, ktorý sa nám zachoval do dnešných čias. Skoro štyri tisíc rokov držala táto egyptská pyramída so svojimi neuveriteľnými 147 metrami rekord najvyššej stavby sveta. A napriek všetkým moderným technológiám ju odborníci stále považujú za najmohutnejšie a najpresnejšie postavené ľudské dielo. Vybudoval ju na západnom brehu rieky Níl panovník štvrtej dynastie Cheops (egyptsky Chufew), ktorý vládol medzi rokmi 2551 a 2528 pred n. l. Sám faraón dohliadal na postup prác, pretože mala slúžiť ako miesto jeho posledného odpočinku. Cheopsovi, ktorého pravdepodobne inšpirovala pyramída jeho otca v Dahšúre, sa podarilo doviesť egyptské majstrovstvo výstavby pyramíd na samý vrchol. Hoci Egypťania postavili mnoho iných podobných stavieb pred Cheopsovou pyramídou aj po nej, žiadna iná neučarovala svetu viac, ako práve toto dielo. Niekoľko faktov:
- Odborníci predpokladajú, že Veľká pyramída váži viac ako 5 miliónov ton a pri stavbe sa spotrebovalo vyše 2 miliónov kamenných kvádrov.
- Rozkladá sa na rozlohe 5,15 hektára. Na takúto plochu by sa zmestilo 200 tenisových kurtov. - Známy Chrám sv. Petra v Ríme by sa zmestil na plochu Veľkej pyramídy dva razy.
- Cisár Napoleon vypočítal, že z materiálu z troch pyramíd v Gíze by vystaval múr okolo celého Francúzska, ktorý by bol vysoký 3 metre s 30 centimetrov široký.

Panovník Cheops:

Ako jediná stopa sa po Cheopsovi v pyramíde našlo jeho meno vyryté nad vchodom do pohrebnej komory. Múmiu aj poklad ukradli vykrádači hrobov. Panovníkovu podobu poznáme vďaka slonovinovej plastike, ktorú archeológovia vykopali stovky kilometrov južne od pyramídy.
 
Zdroje: Veľké divy sveta
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.