referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Oldrich
Nedeľa, 3. decembra 2023
Pravek v dejinách ľudskej spoločnosti
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 392
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 5.6
Priemerná známka: 2.98 Rýchle čítanie: 9m 20s
Pomalé čítanie: 14m 0s
 
Úvod
Pravek (od 3.Mil.- 3.tis. p.n.l.)- Predmet dejín praveku je skúmanie vývinu ľud. spoločnosti od jej vzniku až do začiatku triedneho spoločenstva a štátu.
Prehistória - Historická disciplína usilujúca sa poznať pravek (=1. epocha ľudstva), jej pomocná veda je archeológia(hmotné pramene).
V prvotnopospoľnej spoločnosti mali všetci členovia rodu v spoločenskej výrobe rovnaké postavenie. Práca, na ktorej sa všetci príslušníci zúčastňovali, nevytvárala nadbytky. Postupne sa rozširujúca deľba práce a zdokonaľovanie nástrojov zpôsobili rozpad rodového zriadenia.
Stvoriteľská teória - náboženská (kresťanská);Vývojová teória - podľa hm. hist. pram. Vznik človeka - Antropogenéza
Proces poľudštenia: Hominizácia : Anat. zmeny palca - palec sa postavil proti prstom, zvieraci vzhľad, zv. kapacity mozgu, atď...(Pred 14 mil.r.). Zlom sopeč. činn. - zmena živ. podm. v sev. afr., ústup pralesov a vznik saván, aby opica prežila musela zmeniť spôsob živ. a pre lepší lov sa spriami, loví prírodnými zbraňami, vďaka mäsitej potrave a vztýč. polohe sa zvýšila kapacita mozgu. Kolíska ľudstva sev. vých. afrika. Copens - Fr.Arch. objavil v Etiópii prechodný typ primát - človek (1974).
Vývoj človeka: koncom treťohôr-štvrtohory

Australopithecus Africanus -
(pred 5 mil.rokmi - zač. štvrtohôr), žil v stepiach juž. afriky, používa prirodz. nástroje - to čo našiel, ale neskôr začal sám vyrábať jedn. nástroje. Výška 130 cm, 1/3 mozgu.

Homo Habilis
- (3 mil.- 1 mil.) vyrábal jednoduché nástroje 2/3 ľud. mozgu

Homo Erectus
- (1 mil.- 250 tis. p.n.l.) žil v tlupách, lebo by neprežil (lovil, drsné chladné podnebie, striedanie doba ľad x medziľad). V tomto obd. žili: Mamut, medveď, nosorožec. Asi nevedel založiť oheň, používal univerzálny nástroj - pästný klin: lov, hrabanie v zemi. Náleziská: Sena pri Košiciach, Vysoká na kysuciach. (Jaskyne, otvorené priest.)
Pitecantropus Erectus - Jáva
Synantropus - sev. Čína
Heiderbergensis -európa, Nemecko


Homo Sapiens Neanderthaler
- (250 tis. - 40 tis.) Jaskyne, otvorené priestr. aj chatrče, vyrábal špecializované nástroje (drevený oštep - prvá diaľková zbraň), vedel založiť oheň, zač. formovania rodu, pozostatky zvieracieho výzoru (nadočnicové oblúky, brada, srsť, čelo, mohutný). Kapacita mozgu sa zvyšuje, nečlánkované zvuky. Tvrdí sa, že nebol priamim predkom, teória zmiznutia neandertálcov (sťahovali sa, až keď si “všetko pojedli ” a podľahli v boji o potravu s našimi predkami - cromagnoncami - ktorí mali lepšie nástroje).
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.