referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vilma
Streda, 29. mája 2024
Vývoj USA od vzniku samostaného štátu po rok 1945
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 1 624
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 6.5
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 10m 50s
Pomalé čítanie: 16m 15s
 
Vojna amerických osád za nezávislosť

Prenikanie európskych mocností do Azií a Ameriky kvôli hospodárskym záujmom. Severnú Ameriku kolonizovali Francúzske vojská v povodí Mississippi - Luiziána.
V polovici 18. storočia bolo na Atlantickom pobreží Severnej Ameriky trinásť anglických kolónií. (Vznikali od konca 16.st.) Prichádzali sem ožobračení roľníci, prenasledovaní puritáni aj katolíci (z Ag.), schudobnení šľachtici a trestanci.
Pôvodné obyvateľstvo (Indiáni) bolo na nízkej úrovni (rodová spol.), bolo ľahko dobyté a dali sa zatláčať na západ a neskôr žili v rezerváciách (strácali možnosť obživy). Kolonisti prebrali rozptýlený spôsob boja, naučili sa pastovať tabak a kukuricu.

Príčiny konfliktov anglických kolónií s Anglickom
Parlament sa snažil zasahovať do priemyslu, chcel uplatňovať monopol - zabrániť vzniku manufaktúr (konkurencia), ktoré by kolonistom zabezpečili väčšiu samostanosť. Ďalej boli zavádzané nové dane a clá, boli prevádzané zásahy do samosprávy, ďalej bol vydaný zákaz sťahovania sa smerom na západ (zámienka: báli sa konfliktu s Indiánmi, príčina: anglická šľachta si robila nárok na celú pôdu)

Bostonské pitie čaju (dec. 1773)
Parlament zaviedol nové dane a clá, a tak kolonosti začali bojkotovať anglické výrobky, to prinútilo parlament zrušiť nové dane, ponechal iba clo na čaj. Keď lode Východoindickej spoločnosti priplávali do Bostonu (-stredisko odporu), osadníci nahádzali debny s čajom do mora. Na to anglická vláda zrušila ústavu v jednej z osád a uzavrela bostonský prístav. 1774 kongres vo Philadelphii protestoval proti Ag. opatreniam a zosilnil bojkot tovaru. V roku 1775 začal medzi anglickou vládou a kolonistami boj, na čele osadníkov stál George Washington. Kolonistom sa podarilo vytlačiť anglické vojská z Bostonu. Hlavnou silou kolonistov predstavovali farmári, koloniálna buržoázia, maloburžoázia a robotníci. Na strane Anglicka stáli šľachtickí statkári, bohatí plantážnici (z juhu), privilegovaní obchodníci, kňazi anglikánskej cirkvi a štátni úradníci.

Vyhlásenie nezávislosti (4.7.1776) - Philadelphia

Hlavným autorom bol Thomas Jefferson. Kde sa tvrdí, že od prírody má každý právo na samostatnosť, na život, na slobodu ,šťastie a tiež právo na súkromné vlastníctvo a vláda, ktorá to nezabezpečí musí byť odstránená.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5    ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.