referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Vojtech
Utorok, 23. apríla 2024
Operácia OVERLORD: Vylodenie v Normandii
Dátum pridania: 30.11.2002 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: demo
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 3 463
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 13
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 21m 40s
Pomalé čítanie: 32m 30s
 
6. jún 1944
Môj referát z hodiny dejepisu.

Téma spojeneckého vylodenia na pobreží nacistickej Európy počas druhej svetovej vojny na zaujala už dávnejšie. Preto som sa podujal spraviť o tom referát. Čítal som viaceré knihy, videl zopár filmov a čím ďalej, tým viac som sa do tejto témy zavŕtaval. V univerzitnej knižnici som listoval vo všetkých denníkoch a časopisoch z júna 1994, kedy bolo 50. výročie, a dozvedal som sa stále viac. V tom čase som nič nerobil len študoval všetko čom malo s inváziou niečo spoločného. Tak mimoriadne ma to upútalo.
Už sa teším, kedy navštívim normandijské pobrežie. Fascinuje ma táto historická udalosť a všetky súvislosti okolo nej. Čo by bolo, keby sa nepodarila? Veruže to svet nemal ľahké pred päťdesiatimi rokmi. Posúďte sami. Písal som stručne o prípravách a pozornosť bola upretá na prvý deň vylodenia, dianie potom som v krátkosti zhrnul.
Vlastný prejav už išiel do detailov.


Úvod
V prvých rokoch vojny bolo Nemecko veľmi hrdé, vyhrávali bitku za bitkou a európske štáty padali jeden za druhým. Polovička Francúzska bola zabratá. Neskôr sa situácia nevyvíjala tak priaznivo, ako spočiatku očakávali. Leteckú vojnu o Anglicko Nemci nevyhrali. Hitler nezahájil inváziu na britské ostrovy. Neskôr Nemci začínali prehrávať. Od Anglicka ich oddeľoval len úzky prieliv. Uvedomovali si nebezpečenstvo spojeneckej invázie do Francúzska, preto Hitler presadzoval vybudovanie atlantického valu - mohutného opevnenia pozdĺž západného pobrežia Európy, od Dánska až po Španielsko. Európa mala byť ako nedobytná pevnosť. Nebolo to reálne postaviť takú dlhú líniu. Najdôležitejšie bolo postaviť opevnenia blízko Anglicka a okolo prístavov a ústí riek. Do roku 1942 sa na opevneniach urobilo len málo, ale po útoku na prístav Dieppe sa výstavba urýchlila. V roku 1942 viac ako 5000 Kanaďanov pristálo pri Dieppe. Tento prístav bol dobre opevnený a ich útok sa skončil neúspechom. Veľa Kanaďanov prišlo o život. Spojenci sa mohli presvedčiť o tom, ako majú Nemci opevnené prístavy. Napriek porážke Kanaďanov táto krvavá predohra invázie Hitlerom otriasla. Presvedčila ho v potrebe dokončiť atlantický val rýchlejšie. Výstavba bola fanaticky zrýchlená. Tisíce zotročených pracovníkov dreli vo dne a v noci. Boli položené milióny ton betónu. Kdekoľvek v Hitlerovej Európe vtedy nebolo možné dostať cement k inému účelu. Bolo objednané ohromné množstvo ocele.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Galéria k článku [1]
Podobné referáty
Operácia Overlord: Vylodenie v Normandii SOŠ 2.9309 4522 slov
Operácia OVERLORD: Vylodenie v Normandií SOŠ 2.9446 4384 slov
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.