referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Miroslava
Nedeľa, 5. apríla 2020
Uhorsko
Dátum pridania: 05.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: hlaváč
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 826
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 3
Priemerná známka: 2.97 Rýchle čítanie: 5m 0s
Pomalé čítanie: 7m 30s
 
Uhorsko do roku 1526

Vláda Arpádovcov – Arpád jeden z náčelníkov
Gejza – veľkoknieža – foto.

Maďari v roku 955 porazení a prinútení žiť usadlo. V roku 1000 založili uhorské kráľovstvo. Prvý kráľ – Štefan 1 za Štefana vznikali kostoly, kláštory. Bol korunovaný v Belehrade pápežom Silvestrom.
V 13 stor. – Ondrej 2 – 1222 ho šľachta prinútila vydať Zlatú bulu ktorá obmedzovala moc kráľa a dávala výsady nižšej šľachte: zúčastňovať sa na každoročnom sneme šľachty. Vojenské povinnosti sa obmedzili len na obranu krajiny. Ak kráľ nedodržal bulu šľachta mu mohla odporovať.
Viedol nákladné vojny preto dával do zálohy kráľovské majetky veľmožom

Belo 4 – vymáhal kráľovské majetky späť z toho vyplýva že si znepriatelil veľmožov a tý ho nepodporili keď v roku 1241 vtrhli do Uhorska Tatári (mongoli) vedený Batuchánom
1241 – porazili kráľovské vojsko v bitke pri rieke Slanej. Belo 4 ušiel do Dalmácie ( úkryt mu poskytol Rakúsky vojvoda Fridrich za čo požadoval Bratislavskú župu)
1242zomrel veľký chán Ogodaj v zlatej horde a chán Batu sa usiloval o jeho miesto preto sa z vojskom vrátil domov .
Belo 4 – po návrate našiel vyľudnenú a spustošenú krajinu. Človek mohol sedem dní ísť a nestretol živého človeka. Z toho vyplýva že pozýval do krajiny hostí z cudziny najmä z Nemecka aby znovu oživil Uhorsko. Dával im rôzne výsady. Belo 4 viedol vojnu zo svojim synom Štefanom 5 ktorí chcel polovicu otcovho majetku. Belo 4 požiadal o ochranu Českého kráľa Přemysla Otakara 2. Belova dcéra Anna pred bratom ušla do Prahy aj s korunovačnými klenotmi. Na znak priateľstva Belova vnučka Kunhuta si zobrala Přemysla Otakara 2 v Bratislave.
Arpádovcov bolo 24 kráľov.
Poslední Arpádovci: Ladislav 4 kumánsky
Ondrej 3 kráľovská moc upadá. V roku 1291 udelil Bratislave kráľovské privilégia. Ondrej 3 bol bez potomka Arpádovci vymierajú po meči – chaos v Uhorsku z toho vyplýva vláda magnátov:
Východné Slovensko – Omodejovci
Západné Slovensko – Matúš Čák trenčianski
Matúš Čák trenčiansky – pán váhu a tatier mal 14 stolíc a 30 hradov sídlo trenčiansky hrad bol ako malý kráľovský dvor. Správal sa ako kráľ, rozhodol sa že nebude podporovať ani obmedzovať Karola Róberta z Anjou ktorý sa v roku 1308 stal Uhorským kráľom s podporou pápeža Bonifáca 8 .
Karol Róbert – menoval Čáka za hlavného Uhorského taverníka – mal vymáhať majetky odňaté kráľovi a cirkvi vymáhal ich ale nevracal ich – za to bol vyobcovaný z cirkvi a kráľ ho zbavil hodnosti.
 
   1  |  2  |  3    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.