referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Demeter
Utorok, 26. októbra 2021
Matrix
Dátum pridania: 30.05.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: stupid dog
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 632
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 2.2
Priemerná známka: 2.91 Rýchle čítanie: 3m 40s
Pomalé čítanie: 5m 30s
 
The Matrix. Film s odvážnym scenárom, ktorý má ďaleko od bezduchých sci-fi pokusov posledných rokov. Nevychádza z pojašeného komiksu ani nerozvíja nekonfliktný príbeh postavený čisto na chróme, vinyle a latexe.
Diela, na ktoré odkazuje, a myšlienky, s ktorými sa pohráva, majú až filozofickú vážnosť. Nesmierne pútavý dej a jeho originálne a nadčasové stvárnenie znamenali pre divákov zážitok, vďaka ktorému sa film The Matrix čoskoro po premiére stal na celom svete kultovou záležitosťou.

Nájdi si pohodlnú polohu v mäkkom kresle kinosály a pozorne sleduj tento film. Čoskoro zistíš, že možno práve teraz niekde inde žiješ svoj druhý život.. Na zlomky z neho si určite spomenieš. Sú to momenty, keď sa strhneš zo strašného sna a na chvíľu máš pocit, že to, čo si práve prežil, sa naozaj stalo. Všetky chute, vône, všetko, čo vidíš a počuješ. Knihy, ktoré čítaš, víno, ktoré piješ, žena, ktorú miluješ. To je predsa skutočný svet. Alebo nie? Si ochotný prijať, že precítenie každého vnemu je ti umožnené len vďaka signálom, ktoré sú vysielané do tvojho mozgu? Potom možno prijmeš aj krutú nedokonalosť tohto krehkého systému ľudského vnímania reality. Nedokonalosť v tom, že je možné ho umelo naprogramovať. Tak ako napokon všetko na svete.

Mladý talentovaný programátor Thomas Anderson každý deň kráča v košeli a kravate tou istou ulicou do veľkej firmy, ktorá ho zamestnáva. Do miestnosti, kde má ako všetci ostatní svoj meter štvorcový, oddelený preglejkou, svoj počítač a svoju šálku kávy. Tu trávi svoj deň obyčajného človeka. V noci je to však legendárny hacker s prezývkou Neo, ktorý v magickej hlbočine internetu kradne vzácne dáta. Prekračuje všetky hranice a vo vedomí aj podvedomí si spája zvláštne súvislosti, ktoré mu nedovolia pokojne spať. Prežíva stavy veľkej úzkosti. Prenasledujú ho šialené nočné mory o niečom, čo ľuďom tohto sveta nedovolí poznať skutočnú pravdu. O niečom s názvom Matrix.

Perfektne premysleným spôsobom sa s Neom skontaktuje tajomný Morpheus, slávny cyberterorista. Ten mu ponúkne možnosť uvidieť celú pravdu, bez príkras a falošných vidín. Ak, samozrejme, Neo súhlasí. Neo už má za chrbtom zvláštnych prenasledovateľov v čiernych oblekoch, ktorí o ňom vedia všetko. Spomienka na stretnutie s nimi sa mu vracia ako desivá paranoja. Ústa, ktoré mu zrástli, aby nemohol kričať, keď ho väznili. Neo pochopil, že cesta späť preňho neexistuje. Rozhodol sa spoznať pravdu.
 
   1  |  2    ďalej ďalej
 
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.