referaty.sk – Všetko čo študent potrebuje
Bohdana
Utorok, 18. januára 2022
S vajcom na vandrovke
Dátum pridania: 13.09.2003 Oznámkuj: 12345
Autor referátu: Lychee
 
Jazyk: Slovenčina Počet slov: 2 627
Referát vhodný pre: Stredná odborná škola Počet A4: 9.5
Priemerná známka: 2.93 Rýchle čítanie: 15m 50s
Pomalé čítanie: 23m 45s
 
Čo môže byť dokonalejšou prírodnou schránkou ako vajce? Divotvorná záhada v škrupine odnepamäti dráždi predstavivisť mýtotvorcov, alchymistov, mágov, rozprávkarov a v neposlednom rade aj kuchárov. Vajce ako metafora krehkosti života, vajce ako dilema, čo bolo prv než ono, vajce ako materia prima, prvotná hmota, z ktorej vzniká nový život, sa stalo mystériom, magickým medikamentom i znamením znovuzrodenia.

Iba na jar si všimneme, že vajce sa môže zaskvieť nielen na obloženej mise, ale aj zavesené na prvých rozkvitnutých halúzkach. Je stálym obyvateľom našej chladničky, no vieme o ňom žalostne málo!

SYMBOL SLNKA I POČIATKU
V dávnoveku ľudia považovali žĺtok za symbol slnečného božstva. Obľúbenými tvormi slnečného boha boli vtáci, ktorí sa mohli sami povznášať bližšie k nemu, do oblakov. Ľudia nemohli lietať, ale zbierať vajcia, prostredníctvom ktorých sa mohli spájať so všemocným slnečným bohom, áno. Ďalšie spojivo medzi ľuďmi a slnkom predstavoval kohút, ktorý sa liahne z vajca – ľudia si totiž mysleli, že práve jeho ranné kikiríkanie privoláva slnko. V mytologických predstavách rôznych kultúr možno na vajce natrafiť veľmi často, a to prostredníctvom tzv. kozmického vajca, z ktorého vzišiel celý svet. Tak napríklad fínske mýty hovoria, že na počiatku existovalo iba more a na jeho hladine ležal mág s vystrčeným kolenom. Okolo letel vták a práve na to trčiace koleno zniesol vajce a chcel ho tam rovno aj vysedieť. Mág sa však pomrvil, vajce spadlo do vody a rozbilo sa na dva kusy. Z hornej časti škrupiny vznikla nebeská klenba a z dolnej zem a svet ľudí. V gréckom orfickom mýte zniesla vajce Noc. Z toho vajca sa vyliahol Eros a z jeho škrupiny nebo a zem. Indovia si predstavovali zlaté vajce, v ktorom sa znovuzrodil boh-stvoriteľ Brahma. Keď puklo, zo škrupiny vznikol nebeský svet bohov a pozemský svet ľudí. V mýtoch barmských kmeňov zniesol vajce nebeský vták, ale vysedel ho vták pozemský. Z vajca pochádzalo šesť zázračných kvapiek, pričom jedna dopadla do jazera, z ktorého vystúpil ľudská muž. Ako to už v mýtoch býva, oženil sa s dcérou nebies a mali spolu deti. Obraz počiatku ako obrovského vtáčieho vajca zachytávajú vskutku rôznorodé kultúry: sibírska, tahitská či tibetská. Na ostrove Fidži veria, že obrovské pravajce nevysedel vták, ale bájny had Ndegei.
 
   1  |  2  |  3  |  4  |  5  |  ďalej ďalej
 
Zdroje: Časopis MIAU apríl 2003, str. 136-140
Copyright © 1999-2019 News and Media Holding, a.s.
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo šírenie obsahu je zakázané bez predchádzajúceho súhlasu.